Maturzyści z diecezji ełckiej pielgrzymowali na Jasną Górę

Około tysiąca maturzystów z diecezji ełckiej pielgrzymowało na Jasną Górę. Nocne czuwanie modlitewne z 13 na 14 października oraz Msza św. o 23.00 w Bazylice pod przewodnictwem bp Jerzego Mazura były centralnym punktem programu XXV Pielgrzymki Młodzieży Diecezji Ełckiej.

Biskup ełcki Jerzy Mazur, który towarzyszył pielgrzymującej na Jasną Górę młodzieży maturalnej w homilii zachęcał: „Zawierzcie dzisiaj Maryi swoje młode życie. Powierzcie Jej swoje radości, problemy, trudności. Zawierzcie Jej swoją przyszłość. Zawierzcie jej swoje życie. Żeby żyć potrzebujecie nadziei, potrzebujecie i większych i mniejszych nadziei, które będą podtrzymywać was w drodze. On – Jezus, jest źródłem nadziei”.

Bp Mazur wzywał maturzystów by zapraszali Maryję do swojego życia i zawierzali Jej swoją młodość. „Jesteśmy u Matki by prosić, by ukazywała wam Jezusa jako źródło nadziei i prowadziła was do swojego Syna – Jezusa.” – mówił hierarcha. „Dziś stajemy przy Maryi, która przychodzi do nas jak 100 lat temu 13 października w Fatimie. Przychodzi do nas z orędziem prosząc o modlitwę, pokutę i nawrócenie serc. Przychodzi i stawia wam pytanie: Czy chcecie ofiarować się Bogu? Czy chcecie nawrócenia własnych serc? Dziś Matka daje ci tarczę i broń jaką jest różaniec. Możesz skorzystać, bądź odrzucić. Decyzja należy do ciebie – dodał.

Biskup ełcki wzywał młodzież do odwagi życia wiarą, świadczenia o Jezusie. „Maryja zwraca się do was słowami: <<Czyńcie wszystko, co powie wam Mój Syn>>, a Chrystus mówi do ciebie: Chodź ze mną zbawiać świat. Idź i głoś, idź i kochaj. Idź i czyń uczniami. Wszyscy jesteśmy misjonarzami z racji chrztu świętego.” – podkreślał bp Mazur.

Powołując się na przykład dwóch młodych osób, żyjących Chrystusem na co dzień: bł. Chiary Badano („Jezu, jeśli Ty tego chcesz, to i ja tego chcę”) i Carla Acutis („Być zawsze blisko Chrystusa, to jest mój plan an życie”) biskup zachęcał maturzystów by stawali się w pełni uczniami Jezusa i właściwie wykorzystywali swoją młodość. Zapytał zgromadzonych: „Jaki jest twój plan na życie?” Zauważył, że dary jakimi są: Eucharystia, adoracja, modlitwa różańcowa i poświęcenie biednym u 15-letniego geniusza komputerowego – Carla, były źródłem życia w Bogu. „A co jest twoim źródłem życia młody człowieku?” –  kontynuował pytanie.

Tegorocznym gościem spotkania był ks. dr Marek Dziewiecki z Radomia – psycholog, znany i ceniony duszpasterz akademicki. Prelegent, po zakończonej konferencji podjął dialog z maturzystami i próbował odpowiedzieć na nurtujące ich pytania i rozterki.

Młodzież podczas pielgrzymki miała też czas na zwiedzanie Jasnej Góry. Opiekunowie zauważyli też, że bardzo licznie przystąpili do spowiedzi, uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich oraz modlitwie różańcowej. Maturzyści wzięli również udział w Apelu Jasnogórskim z ordynariuszem diecezji ełckiej.

ks. kz