Maturzyści diecezji ełckiej pielgrzymują do Pani Jasnogórskiej

Maturzyści diecezji ełckiej już po raz 27. przybyli na Jasną Górę, aby wspólnie modlić się do Boga za przyczyną Jasnogórskiej Pani o światło Ducha Świętego w egzaminach maturalnych, o dobry wybór drogi życiowej i łaski potrzebne w codziennym życiu. W tym roku pod opieką nauczycieli i księży do sanktuarium przyjechało blisko tysiąc młodych ludzi. Maturzyści przystąpili do sakramentu pokuty i wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach. Razem z młodymi modlił się bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Centralnym punktem pielgrzymki był Apel Jasnogórski i Msza św. w intencji maturzystów sprawowana przez bp. Jerzego Mazura.  – Spójrz, o Misjonarko Jezusa na maturzystów z diecezji ełckiej, którzy dziś wieczór gromadzą się w tej kaplicy, a także na młodych z całej Polski. Uproś im  światło Ducha Świętego, by odkryli swe życiowe małżeńskie, kapłańskie, zakonne lub misyjne, by hojnie i z odwagą na nie odpowiedzieli – mówił w trakcie rozważań Apelu Jasnogórskiego bp Mazur.

W homilii biskup ełcki zwracając się do młodzieży zachęcał do zwrócenia swych serc, wszystko, co się w nich kryje, ku Jezusowi.  – Wysypcie wszystkie wasze intencje, z którymi przybyliście tutaj do Domu Matki. Żyjecie w ważnym czasie waszego życia. W tych siedmiu miesiącach będziecie stawać przed ważnymi decyzjami, wyborami, które ukierunkują wasze życie. W tym czasie jakże bardzo potrzebujecie mocy Ducha Świętego, opieki Matki Bożej w solidnym przegotowywaniu się do egzaminu maturalnego. O te dary szczególnie mądrości i rozumu dzisiaj się modlimy  – nawoływał hierarcha. – Warunkiem radosnego i spełnionego życia jest jedność Twojego serca z sercem Pana. Bóg Ci błogosławi, ponieważ jest nieskończoną Dobrocią i ogromną Miłością (…) Dzisiejszy świat potrzebuje wspaniałych mężów i żon, ojców i matek, wspaniałych rodzin, w których Bóg jest na pierwszym miejscu. Idźcie tą drogą. Proszę was nie żyjcie na próbę, nie żyjcie w związkach niesakramentalnych, bo odrzucacie Chrystusa z waszych serc i zamykacie sobie drogę do spowiedzi, do Bożego miłosierdzia i do przyjmowania Chrystusa w Komunii św. (…) – dodał

Biskup ełcki wzywał młodzież do odwagi życia wiarą, świadczenia o Jezusie, do prawdziwej miłości. – Miłować Boga to nie uczucia. Byłoby błędem kojarzyć miłość do Boga z uczuciami, jak w sytuacji gdy mężczyzna czuje pociąg fizyczny do kobiety lub kobieta do mężczyzny. Miłować Boga znaczy być Mu posłusznym, zachwycać się Nim i modlić się do Niego – podkreślał kaznodzieja.

Biskup ełcki zachęcał młodych ludzi do modlitwy różańcowej i do odkrycia tego skarbu, jakim jest różaniec, jak również do przeżywania Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. – Odnawiajcie nieustannie  zapał misyjny, ożywiajcie w sobie świadomość, że jestem uczniem misjonarzem, że jestem uczniem Jezusa – zachęcał młodych ordynariusz ełcki.

Maturzyści wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. prał. dr Zbigniewa Sobolewskiego, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes oraz o. dr Kazimierza Szymczychę SVD, sekretarza Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Prelegenci zachęcali i ukazywali młodym ludziom jak pokochać misje, co czynić, aby pomóc duchowo i materialnie misjonarzom. Jak co roku organizowany był program ewangelizacyjny przygotowany przez Zespół EFFATA z WSD Ełk.

Ksiądz Adam Żełobowski na Jasną Górę przybył z młodzieżą z Ełku.  – To wspaniali ludzie, otwarci na propozycję, która tutaj jest dla nich. Z chęcią tutaj przyjechali – stwierdza ks. Żełobowski. – Nie wiem, jakie mają intencje, ale widać, że są otwarci na propozycje, i są pełni optymizmu do tego, co tu się dzieje. Myślę, że powody są różne, dla których oni tutaj przyjechali, ale jeśli przyjechali, to znaczy, że czegoś szukają. Oni są tymi, którzy chcą coś w życiu osiągnąć – dodał.

ks. kz

fot. ks. gk