Miejskie Spotkanie Opłatkowe w Ełku

Miejskie Spotkanie Opłatkowe zgromadziło w środę, 19 grudnia, w Ełckim Centrum Kultury przedstawicieli wszystkich ełckich środowisk. W atmosferę świąteczną zaproszonych gości, jasełkami  „Dziecię nam się narodziło” i radosnym kolędowaniem, wprowadziła młodzież i dzieci z Zespołu Szkół Sportowych w Ełku. Oprawę kolędową spotkania przygotował ełcki zespół „GospElk” prowadzony przez Daniela Szejdę oraz schola dziecięca „Aniołki ks. Bosko” z parafii św. Rafała Kalinowskiego z Ełku.

Przed poświęceniem opłatków harcerze przekazali na ręce bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego, Betlejemskie Światło Pokoju. Zgromadzeni wokół niego uczestnicy mieli okazję nie tylko do refleksji nad właściwym sensem świąt, ale także do refleksji nad mijającym rokiem, do wyrażenia wdzięczności za to, co było w nim Bożą łaską jak też przeproszenia za wszystkie trudy we współpracy.

Bp Mazur, zwracając się do zgromadzonych gości mówił: „Adwent to czas, w którym należy zwolnić tempo i przyjąć postawę słuchania. Czy odnalazłeś już swoje Betlejem? Pan Bóg ma nam wiele do powiedzenia. Dzisiaj gromadzimy się na spotkaniu opłatkowym. Do Betlejem prowadzi nas Betlejemskie Światło Pokoju, które przynieśli nam harcerze. Myślą przewodnią tegorocznego Światła Pokoju jest hasło: “Światło które łączy”. Tym który łączy i jednoczy jest Jezus. To On przyszedł na świat jako Światłość świata.

.Uczestnikom spotkania życzył „aby Jezus Chrystus, światłość świata, który narodził się w Betlejem, narodził się też w naszych sercach. Czyńmy tak, aby ci, którzy są z dala od Chrystusa, także mieli tę radość, że światło zajaśniało też w ich sercach. Boże dary są najważniejsze, dlatego miejcie odwagę być szczęśliwymi. Umiejmy sobie wybaczyć, przebaczyć. Idźcie do Betlejem i uczyńcie wasze serca miejscem narodzin Chrystusa. Nieśmy tez Jezusa innym, jak czynili to Apostołowie, Pasterze i Trzej Królowie. Żebyśmy rozpoznali Pana w drugim człowieku, w Eucharystii, w sakramentach, w Słowie Bożym.” – zachęcał biskup.

2019 rok będzie czasem bogatym. Św. Jan Paweł II jest Patronem naszego miasta – Ełku. 8 czerwca przypada dokładnie 20-ta rocznica Jego pobytu na naszej ziemi. Warto wspólnie zastanowić się, jak ten dzień, pięknie i uroczyście świętować. – dodał Pasterz diecezji.

Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku, kierując słowa życzeń podkreślił, że czas łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń, jest piękną tradycją. „Cieszę się, że wielu z nas ma to przeświadczenie, że to dobro, które się narodziło w Betlejem – Jezus i to słowo, towarzyszy nam każdego dnia. Chciałbym prosić Was wszystkich, którzy jesteście wspaniałymi ludźmi, ełczanami, żebyście tak, jak codziennie dzielicie się dobrem – o tym dobrze mówili. Bo to Boże Narodzenie jest potrzebne codziennie – powiedział prezydent Ełku. Pragnę podziękować Wam wszystkim, że każdego dnia budujecie dobro w naszym mieście, kiedy zatrudniacie ełczanina, kiedy pomagacie drugiemu człowiekowi, często ubogiemu.  – dodał włodarz ełcki. Po oficjalnych życzeniach nastąpiło tradycyjne przełamanie się opłatkiem.

Spotkanie zakończyło się tradycyjną wieczerzą wigilijną.

Wśród uczestników spotkania byli, m.in. ełccy duchowni Kościoła katolickiego, także obrządku grekokatolickiego, prawosławnego, ewangelicko–metodystycznego oraz chrześcijan baptystów. Obecni byli również: przedstawiciele samorządu miejskiego, powiatowego i gminnego, przedstawiciele miejskich oraz powiatowych jednostek organizacyjnych, wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych, oświaty, organizacji pozarządowych i związków zawodowych, a także przedsiębiorcy, bankowcy i media.

ks. KZ