Mikołajki: Z Maryją pod żaglami

W sobotę 15 lipca po raz pierwszy odbyło się w Mikołajkach spotkanie pod hasłem „Z Maryją na Jeziorach”.  Jednocześnie w dwóch parafiach mikołajskich o godz. 17.00 była sprawowana Msza św. w intencji  wszystkich przybywających do diecezji ełckiej na odpoczynek, a szczególnie żeglarzy i wodniaków, którzy pływają po Jeziorach. „Powierzamy Panu Bogu każdą osobę, aby bezpiecznie mogła odpocząć i powrócić do domu. Zawierzamy wszystkich żeglujących po mazurskich Jeziorach, aby opieka Maryi, jak również św. Mikołaja, patrona żeglarzy i św., Krzysztofa, patrona podróżujących była z nami. Obdarzajmy się miłością i życzliwością” – mówił ks. Marek Święch, proboszcz par. św. Mikołaja w Mikołajkach.

Po Eucharystii uczestnicy wraz z bp Jerzym Mazurem, Biskupem Ełckim, przeszli ulicami Mikołajek w marszu uwielbienia, za Maryją w znaku figury Matki Bożej z Fatimy do portu. W „Wiosce Żeglarskiej” miało miejsce zawierzenie Matce Najświętszej i wyznanie, że Jezus jest naszym Panem i Zbawicielem. Zarówno turyści jak i uczestnicy spotkania wysłuchali świadectwa Beaty, która opowiedziała jak Pan Jezus z Matką Najświętszą przemienili Jej życie.

„Mikołajki często nazywamy „bramą Mazur”, bo w tym miejscu przechodzą wszystkie szlaki wodne, dlatego też niech będzie miejscem szczególnego zawierzenia Matce Najświętszej i Jej Niepokalanemu Sercu  – mówił ks. kan. Tadeusz Machaj, proboszcz par. pw. Matki Bożej Różańcowej w Mikołajkach, zapraszając do udziału w rejsie.

„Z Maryją na Jeziora”, w ewangelizacyjny rejs uczestnicy wypłynęli na statkach: „Chopin”, „Grażyna” i „Gałczyński”. Dołączyły też mniejsze jednostki pływające. Modlitwa różańcowa niosła się po Jeziorze Mikołajskim.

O idei „Z Maryją na Jeziorach” bp Mazur powiedział: „diecezja ełcka jest diecezją turystyczną. W 2009 r. w Giżycku rozpoczęliśmy inaugurację sezonu letniego wydarzeniem pod hasłem „Lato z Chrystusem na Mazurach”. Było wiele głosów, aby również w Mikołajkach odbyło się spotkanie modlitewno-ewangelizacyjne. Dlatego też w tym roku po raz pierwszy gromadzimy się „Z Maryją na Jeziorach”.  Maryja jest naszą Matką, która troszczy się o każdego z nas. Dzisiaj pragniemy zawierzyć żeglarzy i wszystkich przybywających na Mazury Matce Najświętszej”. Hierarcha wyraził pragnienie, aby to spotkanie wpisało się w tradycję wakacji na Mazurach. „Daj Boże, abyśmy w każdą trzecią sobotę lipca gromadzili się „Z Maryją na Jeziorach”. Przyjeżdżają tu osoby, aby nie tylko odpoczywać, ale by się duchowo umocnić. A też naszym obowiązkiem powinno być, że o nich się troszczymy, za nich się modlimy, wypraszając potrzebne łaski” – mówił bp Mazur.

Oprawę muzyczną Eucharystii oraz Marsz Uwielbienia z Maryją poprowadziła grupa ewangelizacyjna Odnowy w Duchu Świętym „Emaus” z Olecka. Nad organizacją spotkania czuwali proboszczowie parafii z Mikołajek.

mr