Misje są sprawą miłości – Inauguracja Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego w ełckim karmelu

W uroczystość patronalną Klasztoru św. Teresy od Dzieciątka Jezus, doktora Kościoła i patronki misji , 1 października 2019 r. bp. Jerzy Mazur wraz ze wspólnotą Sióstr Karmelitanek oraz przybyłymi kapłanami i zaprzyjaźnionymi z klasztorem osobami życia konsekrowanego i świeckimi  zainaugurował Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji ełckiej.

Ks. Jacek Uchan, kapelan ełckiego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Bosych podkreślił, że każdego roku gromadzimy się licznie, jednak w tym roku odpust nabiera szczególnego znaczenia, bo jednocześnie tym odpustem rozpoczynamy Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Kapłan przypomniał sylwetkę św. Teresy. Zachęcał też, aby „na zakończenie ucałować relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz zabrania pobłogosławionych płatków róż, które symbolizują obfitość wypraszanych bożych łask” – poinformował kapelan.

Mszy św. w ełckim karmelu przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W homilii biskup mówił: „Dzisiaj rozpoczynamy przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, któremu towarzyszy hasło „Ochrzczeni i posłani”. Jedna z naszych s. karmelitanek napisała piosenkę, która będzie nam towarzyszyła. Są tam słowa posłania: „Zanieście światu miłość, która na krzyżu nas zrodziła. Zanieście światu miłość: do miejsc odległych, do serc zranionych…” Kiedy otrzymałem jej słowa wraz z melodią, rozesłałem ją po kontynentach. Daj Boże, aby te słowa, jeszcze bardziej zapadły w sercach wszystkich ochrzczonych” – dzielił się swoimi wrażeniami bp Jerzy Mazur.

Bp Mazur wskazując na św. Tereskę od Dzieciątka Jezus zauważył: „jest nam dana jako posłaniec Boga w dzisiejszych czasach, która niesie przesłanie o miłości miłosiernej Boga względem wszystkich ludzi. Mówiła: „Moim powołaniem jest miłość. W sercu Kościoła, mojej matki, będę miłością”. Św. Teresa torowała drogę do Kościoła grzesznikom przez swoją modlitwę, przez ofiarowanie swoich cierpień. Ona odkryła w sobie to silne pragnienie, by pracować dla nawrócenia grzeszników. A być misjonarzem, to być zakochanym w Jezusie Chrystusie, bo misje są sprawą miłości” – wyjaśniał biskup.

Zachęcał zgromadzonych, aby szczególnie w tym Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym pytać Jezusa: „Chryste co mam czynić, by wypełnić twój nakaz misyjny: „Idźcie i czyńcie uczniami?”

Na zakończenie bp Mazur życzył: „bądźcie słowem Boga dla dzisiejszego świata na wzór apostołów, świętych i błogosławionych, jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus i wielu misjonarzy i misjonarek. Jako uczniowie misjonarze miejmy odwagę być miłością Boga, która chodzi po tym świecie w miejscach, do których Bóg nas posyła. Miejmy świadomość dobra, które jest w nas i prośmy Ducha Świętego, by tym dobrem dzielić się z innymi”.

Po Eucharystii uczestnicy mieli możliwość ucałowania relikwii św. Tereski, patronki misji oraz każdy otrzymał tzw. „róże św. Tereski”.

W dniu dzisiejszym Mszę św., rozpoczynającą Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny w diecezji ełckiej bp Jerzy Mazur będzie sprawował także w katedrze ełckiej o godz. 18.00. z udziałem przedstawicieli wspólnot, stowarzyszeń i ruchów z Ełku.

Siostry Karmelitanki Bose do diecezji ełckiej przybyły na zaproszenie bp. Jerzego Mazura  1 października 2004 r. Przełożoną ełckiego Klasztoru jest s. Maria Jadwiga od Chrystusa Króla OCD. Obecnie przebywa tu ok. dziesięciu sióstr. Pierwszym kapelanem Sióstr był śp. ks. inf. W. Wielgat. Obecnie tę funkcję sprawuje ks. kan. Jacek Uchan.

mr