Misterium bożonarodzeniowe w szkole w Woszczelach

Tradycyjnie, jak co roku, uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Woszczelach przed przerwą świąteczną wystawiają jasełka. W piątek, 21 grudnia 2018r. o godz. 1100  odbyło się przedstawienie. Na tegoroczne jasełka licznie przybyli zaproszeni goście. Swoją obecnością zaszczycił nas Proboszcz Parafii pw. M.B. Częstochowskiej w Grabniku Ks. Krzysztof Karski, Skarbnik Gminy Ełk p. Bożena Wołyniec oraz rodzice, nauczyciele, a także pracownicy administracji i obsługi.

Jasełka w wykonaniu uczniów kl. IV, V, VII oraz VIII przybliżyły widzom tajemnicę Bożego Narodzenia. Na początku przedstawienia narrator wprowadził widzów w kluczową scenę,  w której dwie narady się odbyły: anielska i diabelska. Aniołowie głowy swe łamali, jak ludzi przygotować na przyjście Pana. Jak sprawić, by ludzie nie grzeszyli, co robić, by dla siebie dobrzy byli, by się nie smucili, by życia przez zło nie stracili. Diabły natenczas co innego obmyślały, z nieszczęścia ludzi się śmiały i plan diabelski gotowały.  Jak przeszkodzić w narodzeniu Pana, jak sprawić, by serca ludzi zgłupiały, pychą się napełniały, wierzyć i kochać przestały.

W trakcie przedstawienia doszło do konfrontacji dobra ze złem. W pojedynku diabłów z aniołami oczywiście zwyciężyło dobro.

Gdy w Betlejem narodził się Jezus, jako pierwsi do stajenki przybyli pasterze, przynosząc swoje skromne dary w postaci mleka i sera. Następnie, podążając za gwiazdą, przyszli trzej królowie, którzy ofiarowali Nowonarodzonemu złoto, kadzidło i mirrę.

Całe przedstawienie przeplatane było kolędami w wykonaniu chóru szkolnego pod batutą p. Wioletty Łukaszewicz. Na zakończenie jasełek uczeń kl. Vb Jakub Pikora, wielokrotny laureat konkursów recytatorskich, powiedział wiersz Matki Teresy z Kalkuty „Wtedy jest Boże Narodzenie”, by jeszcze bardziej wprowadzić obecnych w klimat świąt. Najlepszą recenzją występu uczniów był gorący aplauz po zakończeniu jasełek i pochwała z ust p. dyrektor  Beaty Kiryckiej, która przy tej okazji złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Uczniom i rodzicom życzyła dużo zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń. Do tych życzeń dołączył się także proboszcz tutejszej parafii oraz p. Skarbnik Gminy Ełk.

Wioletta Łukaszewicz