Młodzi wolontariusze ełckiej Caritas uczestnikami rejsów żeglarskich po Zatoce Gdańskiej

Caritas Diecezji Ełckiej podjęła współpracę z Fundacją Rozwoju Polskiego Żeglarstwa Regatowego oraz Akademią Żeglowania i jako partner wzięła udział w projekcie edukacji morskiej „Polska Morska Niepodległa”. Program unikalnych szkoleń żeglarskich skierowanych m.in. do wolontariuszy Caritas wsparty został przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Jego głównym celem jest popularyzacja żeglarstwa jako aktywnego trybu życia połączonego z integracją społeczną, edukacją i budową więzi społecznych.

Wolontariusze ełckiej Caritas wezmą udział w 6 rejsach 5-dniowych. W pierwszym rejsie, który odbył się w dniach 2-6 lipca 2018 r. uczestniczyło dwie 6-osobowe grupy młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas przy Zespole Szkół nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Ełku. Opiekę nad nimi sprawowali: p. Hanna Gutowska – nauczycielka religii i opiekun SKC oraz ks. Ryszard Sawicki – wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej ds. formacji i wolontariatu.

Każdy rejs odbywa się pod bacznym okiem wyszkolonych instruktorów (skipperów). Większość uczestników na profesjonalnych 11-metrowych jachtach jest po raz pierwszy. Uczymy się współdziałania, dyscypliny, odpowiedzialności, partnerstwa, węzłów żeglarskich i podstaw wielu dziedzin wykorzystywanych w żeglarstwie, m.in. nawigacji, meteorologii, fizyki, lokacji oraz zasady bezpieczeństwa na morzu.

Rejsy są tak pomyślane, że codziennie spaliśmy w innej marinie. Pływaliśmy głównie po Zatoce Gdańskiej: Gdynia, Sopot, Gdańsk, Hel. Projekt „Polska Morska Niepodległa” w tym szczególnym dla Polaków czasie – 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę – wiązał się z elementami historyczno-patriotycznymi. W Gdańsku odwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej, które przybliżyło nam wojnę, jej okrucieństwo i cierpienie milionów ludzi.

Młodzież działająca przez cały rok w Szkolnych Kołach Caritas zapracowała sobie na te rejsy. Taki wyjazd to także wielkie duchowe przeżycie dla tej grupy osób. To okazja do doświadczenia piękna przyrody i kontemplacji mądrości Stwórcy. Wspólna modlitwa i zawierzenie Bożej Opatrzności dodawały nam odwagi. Po dopłynięciu do mariny był czas na samodzielne przygotowywanie posiłków, spacery, kąpiel, plażowanie czy inne atrakcje.

Ostatni dzień rejsu to czas podziękowań, pożegnań, łez, wywiadów dla mediów (Radio Gdańsk, Radio Koszalin), po czym naładowani pozytywną energią wróciliśmy do Ełku.

Dnia 9 lipca w kolejne rejsy ruszyły dwie ekipy młodych wolontariuszy ze SKC przy Zespole Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku pod opieką p. Ewy Klepczyńskiej i p. Bożeny Pieniążek. W sierpniu na przeżycie morskiej przygody czekają jeszcze dwie grupy wolontariuszy z diecezji ełckiej.

ks. Ryszard Sawicki

wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej ds. formacji i wolontariatu