Młodzi z Rosji na Szlakach Papieskich Diecezji Ełckiej

Przyjechali do diecezji ełckiej, bo nie mogli jechać na ŚDM do Panamy, więc zrobili rekolekcje w Polsce. Około 100. osobowa grupa młodych ludzi z europejskiej części Rosji i Syberii, wraz 6. księżmi i 4. zakonnicami, od 12 sierpnia przebywa na terenie diecezji ełckiej.

„W Polsce jesteśmy od 7 sierpnia. Zwiedziliśmy m.in. Auschwitz i Wadowice, a teraz pielgrzymujemy Szlakami Papieskimi diecezji ełckiej” – mówi ks. Jarosław Mitrzak, który od 1995 r. pracuje w Rosji. Obecnie jest proboszczem w półmilionowym Stawropolu, wcześniej pracował w Surgucie na Syberii –„Dla nas to taka Panama w Ełku”- dodaje.

Pierwsze spotkanie z młodzieżą z diecezji ełckiej miało miejsce już na Jasnogórskich Wałach, gdzie wraz z bp. Klemensem Pikielem witali pielgrzymów XXVII EPP.

Pierwszy dzień swojego pielgrzymowania po diecezji ełckiej młodzi z Rosji spędzili na szlaku papieskim Tajemnice Światła. W katedrze ełckiej gości przywitał i udzielił pasterskiego błogosławieństwa bp. Jerzy Mazur, biskup ełcki. Biskup wyraził radość z możliwości spotkania z przedstawicielami młodego pokolenia zza wschodniej granicy. Podkreślił znaczenie budowania więzi które służą tworzeniu wspólnoty w oparciu o chrześcijańskie wartości i życzył aby doświadczyli wspólnoty zgromadzonej wokół Jezusa i Jego Matki.

Po wspólnym rozważaniu tajemnicy Chrztu w Jordanie w kaplica św. Jana Pawła II, pielgrzymi udali się do Rajgrodu, gdzie zwiedzali kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Królowej Rodzin. Dla jednej pary z Rosji było to wyjątkowe miejsce, gdyż w trakcie pielgrzymki się zaręczyła a w Rajgrodzie narzeczeni poprosili miejscowego proboszcza o modlitwę i błogosławieństwo. „To dla nas szczególny czas i znak od Boga, że jesteśmy tu, akurat w sanktuarium Królowej Rodzin. Zawierzamy siebie, naszą miłość i nasze przyszłe wspólne życie najlepszej z Matek w takim miejscu, bo wierzymy, że Maryja pomoże w naszych relacjach, że nasza przyszła rodzina będzie Bogiem silna” – mówili przyszli małżonkowie.

Po spotkaniu z Rajgrodzką Panią pielgrzymi udali się na dalsze etapy szlaku papieskiego Tajemnice Światła. Odwiedzili m.in. Płaską i Mikaszówkę. W Sejnach uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji ełckiej. Swoje pielgrzymowanie tego dnia zakończyli agapą w klasztorze pokamedulskim na Wigrach i spotkaniem z młodzieżą z Suwałk.

Następny dzień cała grupa pątników spędziła na spływie łodziami na Szlaku Papieskim Apostołów Miłosierdzia – św. Jana Pawła II, bł. Księdza Michała Sopoćki i św. s. Faustyny Kowalskiej, aby poznać i zafascynować się miejscami o zachwycającym krajobrazie. Po Mszy św. w Ukcie pojechali do Pisza, gdzie w parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia spotkali się z tamtejszą młodzieżą. Piska młodzież przygotowała Wieczór Uwielbienia w duchu Taize oraz wielkie grillowanie i ogniskowanie – śpiewy w dwóch językach Polskim i Rosyjskim. A wszystko to na chwałę Bożą.

W diecezji ełckiej są trzy Szlaki Papieskie: „Tajemnice Światła”, „Tajemnice Zawierzenia” oraz „Apostołów Miłosierdzia”. Powstały jako duchowy pomnik św. Jana Pawła II. Co roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odpoczywających na Mazurach turystów.

W dniu dzisiejszym, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, goście z Rosji odbędą rejs statkiem do sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, gdzie wezmą udział w odpuście, zjedzą kartacze przy najdłuższym stole z jednej deski a wieczorem wezmą udział w Mszy św. odpustowej i „Różańcu na wodzie”. Na „Różaniec na wodzie” od lat przybywa corocznie kilka tysięcy osób. Wiele z nich łódkami i kajakami, na których uczestniczą we wspólnej modlitwie.

Pobyt w diecezji ełckiej młodzi ludzie z europejskiej części Rosji i Syberii zakończą w piątek, 16 sierpnia.

rr