Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Ełku

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiono w piątkowy wieczór na ulicach Ełku. Modlitwie przewodniczył bp Jerzy Mazur. „Niech przeżywanie Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego przekona wszystkich wierzących, że życie chrześcijańskie trzeba osadzić na trzech filarach. Tymi filarami są: Krzyż, Eucharystia i Maryja Dziewica. Chrześcijanin, który nie zasadza swojego życia na tych trzech filarach, nie jest odporny na zagrożenia dzisiejszego świata, który próbuje nas przekonać, że życie jest piękne tylko wtedy, gdy krzyż zostanie wyeliminowany” – powiedział na zakończenie nabożeństwa biskup ełcki.

Mieszkańcy miasta licznie zgromadzili się na placu Jana Pawła II, skąd wyruszyli rozważając stacje męki Pana Jezusa.

Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli wierni z jedenastu ełckich parafii, przedstawiciele wspólnot, seminarzyści, siostry zakonne oraz służby mundurowe i władze samorządowe. Nabożeństwo zakończyło się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku, gdzie bp Mazur wyraził wdzięczność uczestnikom za świadectwo wiary.

„Idąc za krzyżem w wielkim skupieniu i w postawie kontemplacji daliśmy świadectwo naszej chrześcijańskiej dojrzałości, że Krzyż jest sercem tajemnicy chrześcijaństwa, tajemnicy naszej wiary” – mówił bp Mazur. Zachęcał uczestników nabożeństwa, by zgłębiali tajemnicę miłości Boga do człowieka, która najpełniej wyraża się w Krzyżu.

Bp Mazur podkreślał, że ciężar krzyża nie jest zbyt wielki, kiedy człowiek karmi się Eucharystią. „Przez Eucharystię, nasza zażyłość z Chrystusem wzrasta i umacnia się. Eucharystia daje siłę do niesienia krzyża i przyjmowania Ewangelii w całej pełni, i w całym jej radykalizmie tak jak uczyniła to Maryja” – tłumaczył.

Wskazywał, że Krzyż jest źródłem każdego przebaczenia, a modlitwa jest codziennym otwieraniem się na miłość i miłosierdzie Boga: „Modlitwa ma wielką moc, bo nie jest działaniem człowieka, lecz działaniem Boga w człowieku, który w tym działaniu bierze udział. Trwajmy na modlitwie i pozwólmy Bogu działać w nas”.

Pasterz diecezji zwrócił szczególną uwagę na rolę Mari w naszym życiu. „Ona daje nam siłę, by pozostać u stóp krzyża i żyć w radości, szczególnie w najbardziej bolesnych okolicznościach naszego istnienia. Patrząc na Maryję, każdy z nas będzie wiedział, jak objąć swój własny krzyż i jak, jako ludzie ochrzczeni, być prawdziwymi uczniami Jej Syna, Jezusa Chrystusa”-wyjaśniał.

Rozważania, których autorem był p. Piotr Kowalewski odnosiły się do doświadczeń naszego Narodu na przestrzeni wieków oraz dzisiejszych problemów, jakie napotyka człowiek, któremu obce staje się pojęcie Kościoła jako wspólnoty. Straż honorową przy krzyżu podczas Drogi Krzyżowej pełnili harcerze z pochodniami.

Po zakończeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaprosił wszystkich do udziału w zbliżającej się Nowennie przed Świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczystą Mszę św. odpustową, która odbędzie się 28 kwietnia o godz. 15.00 w Sanktuarium.

Natomiast w Niedzielę Palmową o godz. 14.00 w ełckiej katedrze Mszą św. rozpocznie się spotkanie młodzieży z bp Jerzym Mazurem. W adorację Najświętszego Sakramentu uczestników wprowadzi przedstawienie przygotowane przez młodzież z Ełku. W tym roku młodzi ludzie chcą pokazać świętość, przybliżając osobę bł. Piotra Frassatiego. Dzień Młodzieży zakończy się wspólną agapą w Centrum Oświatowo Dydaktycznym w Ełku.

rr/Ełk