W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia br. bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki dokonał Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski diecezji ełckiej. Natomiast poszczególne parafie oraz rodziny dokonają zawierzenia w październiku. To zawierzenie Pani Jasnogórskiej wpisuje się w kolejny etap obchodów 1050-lecia Chrztu Polski.

W homilii biskup zwrócił uwagę, że Jasna Góra jest naszym Narodowym Sanktuarium, do którego tak licznie pielgrzymujemy. „Przybywamy do Domu Matki, aby wsłuchiwać się w Jej głos, aby zawierzać Królowej Polski siebie i swoich bliskich.” Nawiązując do 1050. rocznicy chrztu Polski, biskup przypomniał, że na chrzcie św. otrzymaliśmy nowe życie w Chrystusie, staliśmy się uczniami Jezusa Chrystusa. „Ale jako ludzie grzeszni wpadamy w stan grzechu. Otwierajmy się na to nowe życie, korzystajmy z tej wielkiej łaski Boga Miłosiernego, ale tez pomagajmy innym doświadczyć miłosierdzia”.

Bp Mazur zwrócił uwagę, że dzisiaj świat potrzebuje nowego zawierzenia: „Widzimy, jak pokój jest zagrożony. Oddajmy w opiekę Maryi siebie, nasze rodziny i świat. Niech Ona – nasza Matka wstawia się za nami.”

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest okazją do dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego Narodu. Dlatego w akcie zawierzenia zwracamy się do Matki Bożej słowami: „Przyjmij, nasza Matko i Królowo Polski, ten akt zawierzenia i oddania naszej diecezji. Niech będzie on odpowiedzią na Twoją matczyną miłość do naszego Narodu i każdego z nas. Niech w Twoim Niepokalanym Sercu na nowo odsłoni się dla wszystkich światło zbawczej nadziei…”