Niedziela Miłosierdzia w diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku

Czciciele Bożego Miłosierdzia, 28 kwietnia modlili się w diecezjalnym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ełku. Mszy św. odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Wysocki, biskup senior diecezji elbląskiej. „Wiara jest wielką łaską i darem” – powiedział w homilii.

Bp Wysocki, pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, był inicjatorem powstania parafii Chrystusa Sługi. „Pan Jezus nigdy nie wypowiada słów na wiatr. On je wypełnia. I to, że w tym miejscu dziś się gromadzimy, by wielbić Jego wielkie Miłosierdzie, jest to wszystko Jego dziełem. To jest łaska Bożego Miłosierdzia. A zaczęło się to  wszystko od zawierzenia św. Józefowi zupełnie nowej organizacji sieci parafialnych Ełku” – mówił biskup.

Bp Wysocki zauważył, że aby z odwagą zanurzyć się w miłosierdziu i wejść w tajemnicę tych ran Jezusa, która jest tajemnicą miłości miłosiernej, potrzebna jest silnie ugruntowana wiara. „Największą wartością, którą posiadamy, mamy i możemy mieć, jest wiara. Nasza wiara ma wymiar nie tylko teoretyczny, ale wypływa z naszego doświadczenia obecności Jezusa, z doświadczenia tego czego On dokonał w naszym życiu. Wiara jest wielką łaską i darem. Jeśli swojemu dziecku nie dasz wiary, nie uczysz go miłości do Jezusa, wszystko zniszczysz” – zaznaczył.

Bp Wysocki wskazał, że trzeba się modlić do Bożego miłosierdzia, aby zwyciężała prawda. „Ratunkiem i największą naszą nadzieją dla nas jest Boże Miłosierdzie. Uchwyćcie się mocno słowa życia. Uchwyćcie się mocno słów Ewangelii. Zerwijcie z grzechem! Pamiętaj, nie żyj w grzechu, bo zginiesz” – apelował bp Wysocki.

Wyraził też zaniepokojenie, jak wielu ludzi ma problem z wiarą w Boga. Zachęcał aby zawierzyć rodziny św. Józefowi. „Wielu ochrzczonych odchodzi dzisiaj od Chrystusa. Żyją jakby Boga nie było. Sypia się nam rodziny, dzieci tracą wiarę, często żyją bez sakramentu małżeństwa, w grzechach. Zawierzcie wasze rodziny, wasze domowe Kościoły św. Józefowi. Dokonajcie tego w każdej rodzinie. Zawierzcie Mu wasze biedy, wasze cierpienia, smutki a doznacie cudów Jego wstawiennictwa. Doznajcie cudu Bożego Miłosierdzia”- powiedział w dalszej części homilii biskup senior.

Na diecezjalne uroczystości Miłosierdzia Bożego licznie przybyli wierni z Ełku i okolic. Tradycyjnie pieszo przybyli pielgrzymi z Prostek. Do sanktuarium pielgrzymowali dziś także nadzwyczajni szafarze Komunii św. oraz kandydaci na szafarzy. W diecezji ełckiej jest ok. 240 nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii, którzy posługują w ponad stu parafiach.

Dzisiejszy odpust był poprzedzony Nowenną do Miłosierdzia Bożego. Od 19 kwietnia, w ciągu dziewięciu dni modlili się i czuwali między innymi: pracownicy i wolontariusze Caritas, nauczyciele i wychowawcy, dzieci i młodzież, wspólnoty i ruchy katolickie diecezji, rodzice osób powołanych – kapłanów, sióstr zakonnych i seminarzystów.

Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 r. papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

rr