Niedziela Palmowa w par. pw. Św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach

W niedzielę, 14 kwietnia 2019 r. przypadała Niedziela Palmowa, która rozpoczęła Wielki Tydzień, poprzedzający święta Wielkanocne. Niedziela Palmowa, ustanowiona została na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu w Kościele rzymskokatolickim święci się palmy, które są symbolem „drzewa życia” i zwycięstwa. Według biblijnego przekazu, ludzie tłumnie witający Jezusa u bram Jerozolimy wybiegli naprzeciw niego z gałązkami palmowymi w rękach, wołając: „Hosanna!”.

Sumę,  o godzinie 11.00 (sprawowaną przez naszego wikariusza Ks. mgr. Adama Adukowskiego) rozpoczęło uroczyste poświęcenie palm, które odbyło się na zewnątrz świątyni, a którego dokonał Ks. Prał. lic. Lech Łuba, wieloletni Proboszcz naszej parafii. Wszyscy zebrani przy Kamieniu Św. Jana Pawła II przed kościołem wysłuchali fragmentu Ewangelii według św. Mateusza mówiącej o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Następnie rozpoczęła się procesja z palmami  i wejście z nimi do świątyni. Radosnemu orszakowi przewodził osiołek, na którym jechał Pan Jezus. W rolę „osiołka” wcielił się konik, którego dzieci mogły pogłaskać i nakarmić cukrem, a w rolę Pana Jezusa na osiołku wcielił się jeden z lektorów. Osiołek przywiózł Pana Jezusa aż do samego ołtarza w naszym kościele, budząc zachwyt i radość wszystkich przybyłych. W trakcie Mszy św. odczytano opis Męki Pana Jezusa z podziałem na role.

Po Mszy św. nastąpiło rozstrzygnięcie tegorocznego Konkursu Palm Wielkanocnych zorganizowanego w Naszej Parafii. Sensację wzbudziła najpiękniejsza i największa palma w tym roku (bo sięgająca sufitu), którą wykonała młodzież KSM z baloników we wszystkich kolorach świata, wypełnionych helem. Po mszy baloniki zostały rozdane dzieciom.

Prezes POAK Czesława Ostrowska