Obchody 72. rocznicy Obławy Augustowskiej (zapowiedź)

W 72. rocznicę tzw. obławy augustowskiej z 1945 r. w Gibach zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar zbrodni dokonanej przez wojska sowieckie przy współudziale funkcjonariuszy MO i SB. Liturgii sprawowanej w Gibach 16 lipca będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody rozpoczną się o godzinie 11.30 przemarszem z kościoła św. Anny pod Golgotę. W samo południe zostanie odprawiona Msza święta, a o godzinie 13.00 złożony zostanie hołd pamięci ofiar obławy augustowskiej w słowie, kwiatach i pieśni.

W uroczystościach wezmą udział mieszkańcy ziemi augustowskiej, harcerze, kombatanci, przedstawiciele niemal wszystkich służb mundurowych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich.

Gdy akcja „Burza” dobiegała końca, zaczął się dramat żołnierzy AK. Oddziały, które przekraczały linię frontu, były po stronie radzieckiej rozbrajane: proponowano im wstąpienie do Ludowego Wojska Polskiego, opornych internowano. Część oddziałów została rozformowana i nie wpadła w ręce sowieckie.

Obława Augustowska była operacją przeprowadzoną w lipcu 1945 roku na terenie Suwalszczyzny przez jednostki Armii Czerwonej oraz Wojsk Wewnętrznych NKWD przy współpracy funkcjonariuszy polskiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, MO i miejscowych konfidentów przeciwko członkom polskiego podziemia niepodległościowego. Zatrzymano około 2 tysięcy osób, wielu nie wróciło do domu. Chodzi głównie o osoby z powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego. Ich los do dziś nie jest znany. Wszystko wskazuje na to, że zostali wywiezieni i zamordowani.

Mimo wieloletnich poszukiwań do dziś nie udało się ustalić ich dalszego losu i miejsca wiecznego spoczynku. Jest to największa zbrodnia dokonana na Polakach po zakończeniu II wojny światowej.

(Giby – fot. Wojciech Kaszlej)