Obłóczyny i Kandydatura do diakonatu w WSD w Ełku

„W dzisiejszych czasach noszenie sutanny jest odwagą”- mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku podczas Mszy św. w kaplicy seminaryjnej. W sobotę 28 września, w kaplicy WSD w Ełku miały miejsce obłóczyny kleryków roku III. 4 alumnów roku V poprzez dwukrotne „chcę” wyraziło też swoją gotowość i chęć przyjęcia pierwszego stopnia święceń kapłańskich – diakonatu.

Przez chwilę jeszcze w garniturach i krawatach, by za moment porzucić być może na zawsze cywilny strój. Obłóczyny to szczególny moment dla alumnów III roku seminarium duchownego – od tej pory nosić będą strój duchowny – sutanny. To kolejny, bardzo ważny krok ku kapłaństwu. Klerycy roku III poprzez ćwiczenia duchowne, które poprowadził ks. dr Jerzy Szorc, przygotowywali się do tej wyjątkowej uroczystości.

Także alumni roku V, poprzez dwukrotne „chcę” wyrazili swoją gotowość i chęć przyjęcia pierwszego stopnia święceń kapłańskich – diakonatu.

Podczas Mszy św., na której zgromadzili się wierni a także członkowie rodzin alumnów oraz księża, bp Jerzy Mazur. pobłogosławił sutanny 5 alumnów roku III, następnie przyjął kandydaturę od alumnów V roku.

W homilii celebrans zwrócił uwagę, że przyjęcie stroju duchownego wyróżnia kandydata do kapłaństwa i zobowiązuje go do poważnego traktowania swojego słowa, danego Bogu w Kościele. Zwracając się do alumnów III roku pogratulował im odwagi, gdyż „w dzisiejszych czasach noszenie sutanny jest odwagą gdyż jest znakiem całkowitego oddania się na służbę Chrystusowi”. Zachęcał do częstej modlitwy w kaplicy i do adoracji.

Pasterz diecezji podkreślał, że na wzór Jezusa Chrystusa Najwyższego Wiecznego Kapłana „winniśmy stawać się Dobrymi Pasterzami”. Przypomniał, że to Jezus Chrystus wysłał w świat Apostołów, zatroskany o zbawienie wszystkich ludzi. Dzisiaj ci, którzy pełnią służbę kapłańską, pełnią role Apostołów. Zwrócił uwagę, że już wstąpienie w progi seminarium duchownego jest wyrazem gotowości do pójścia za głosem powołania.

Wskazując na postacie znajdujące się w nastawie ołtarzowej kaplicy seminaryjnej, biskup Mazur skierował uwagę na setnika, który był świadkiem śmierci Jezusa Chrystusa: „Setnik miał też swoją drogę wiary. Widział zdradę Judasza, jak uczniowie opuszczają Jezusa, jak Jezus jest biczowany i katowany, a w końcu umiera. A na koniec wyznał że Jezus jest Synem Bożym”.

Biskup dziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do tego, byśmy mieli nowych kapłanów – rektorowi i jego współpracownikom, proboszczom, katechetom, a przede wszystkim rodzicom za „dar dobrego wychowania”.

Podziękowania złożyli także alumni. Kierowali swoje słowa do Boga – za dar powołania, ale i do ludzi. Za dar życia, za wychowanie, ciepło i pomoc dziękowali rodzicom, za trud i zaangażowanie – Księdzu Biskupowi, za troskę o rozwój intelektualny i duchowy – kapłanom i pracownikom naukowym z Wyższego Seminarium Duchownego.

Uroczystości zakończyły się wspólną agapą w ełckim seminarium.

rr/al. Sebastian Margiewicz

fot. WSD Ełk