Olecko – Parafia p.w. Świętej Rodziny

Rys historyczny: Pierwszym Proboszczem Parafii rzymskokatolickiej Świętej Rodziny w Olecku mianowanym przez Biskupa Warmińskiego od 1 lipca 1990 do 1 sierpnia 1992 roku był Ks. Jan Łapin. Przy krzyżu na Siejniku II rodziła się duchowa wspólnota parafialna i tu też gromadziła się na Eucharystii od 1 lipca do 13 lipca 1990 roku, zanim otrzymano lokal po byłym sklepie w bloku numer 8 na Osiedlu Siejnik I, służący jako tymczasowa kaplica, kancelaria i mieszkanie proboszcza w pomieszczeniach magazynowych na zapleczu. 1 sierpnia 1992 roku stanowisko proboszcza dekretem Biskupa Ełckiego Wojciecha Ziemby został mianowany Ks. Mieczysław Franciszek Banek. Budowę kościoła i domu parafialnego rozpoczęto w 1993 roku. Drzewo krzyża zostało zakupione w tartaku w Wydminach przez księdza proboszcza Mieczysława w 1994 roku, z którego krzyż wykonał pan Piotr Rytwiński. Krzyż postawiono na placu budowy we wrześniu 1994 roku. Plac budowy kościoła i krzyż poświęcił Ks. Bp Edward Samsel dnia 16 września 1994 roku, przy udziale licznie zgromadzonych wiernych.

Wyposażenie: kościół, z cegły ceramicznej, otynkowany, kryty blachą. W centralnym miejscu prezbiterium znajduje się płaskorzeźba św. Rodziny z Nazaretu. Na ścianach bocznych zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez artystę z Białorusi. Wnętrze świątyni jest w trakcie wykańczania. Obok kościoła wzniesiono wieżę, z której płynie dźwięk kurantów.

Msze Święte: dni powszednie: 18.00, niedziele: 8.30, 11.00, 18.00

Grupy parafialne: Odnowa w Duchu Świętym, KSM, Parafialny Zespół Caritas, Koła Żywego Różańca, Schola, Ministranci i Lektorzy.

Odpusty: Świętej Rodziny (niedziela po Bożym Narodzeniu)

Księgi parafialne: od 1990

Plebania: murowana, wybudowana w 1998 r. obok kościoła, z pomieszczeniem mieszkalnym dla proboszcza i wikariusza, kancelarią i salkami.

Z parafii pochodzą: S. Joanna Warsiewicz

Do parafii należą ulice: Ełcka, Produkcyjna, os. Siejnik I, Szosa Świętajno, Tartaczna, Zamostowa, (miejscowości): Kukowo, Rosochackie, os. Siejnik II, Siejnik Folwark, Zielonówek

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Os. Siejnik I 15