Olecko – Parafia pw. Świętej Rodziny

Rys historyczny: Pierwszym Proboszczem Parafii rzymskokatolickiej Świętej Rodziny w Olecku mianowanym przez Biskupa Warmińskiego od 1 lipca 1990 do 1 sierpnia 1992 roku był Ks. Jan Łapin. Przy krzyżu na Siejniku II rodziła się duchowa wspólnota parafialna i tu też gromadziła się na Eucharystii od 1 lipca do 13 lipca 1990 roku, zanim otrzymano lokal po byłym sklepie w bloku numer 8 na Osiedlu Siejnik I, służący jako tymczasowa kaplica, kancelaria i mieszkanie proboszcza w pomieszczeniach magazynowych na zapleczu. 1 sierpnia 1992 roku stanowisko proboszcza dekretem Biskupa Ełckiego Wojciecha Ziemby został mianowany Ks. Mieczysław Franciszek Banek. Budowę kościoła i domu parafialnego rozpoczęto w 1993 roku. Drzewo krzyża zostało zakupione w tartaku w Wydminach przez księdza proboszcza Mieczysława w 1994 roku, z którego krzyż wykonał pan Piotr Rytwiński. Krzyż postawiono na placu budowy we wrześniu 1994 roku. Plac budowy kościoła i krzyż poświęcił Ks. Bp Edward Samsel dnia 16 września 1994 roku, przy udziale licznie zgromadzonych wiernych.

Wyposażenie: kościół, z cegły ceramicznej, otynkowany, kryty blachą. W centralnym miejscu prezbiterium znajduje się płaskorzeźba św. Rodziny z Nazaretu. Na ścianach bocznych zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej, wykonane przez artystę z Białorusi. Wnętrze świątyni jest w trakcie wykańczania. Obok kościoła wzniesiono wieżę, z której płynie dźwięk kurantów.

Odpusty: Świętej Rodziny (niedziela po Bożym Narodzeniu)

Księgi parafialne: od 1990 r.

Adres:

Os. Siejnik I 15