Orłowo – Parafia  pw. św. Kazimierza Królewicza

Rys historyczny: W miejscowości Orłowo należącej do parafii Wydminy w roku 1948 powstaje pierwsza kaplica dojazdowa. Od roku 1961 stała opieka nad kaplicą zostaje powierzona ks. Leonowi Szadkowskiemu, który od 1963 roku zamieszkuje na stałe w Orłowie tworząc samodzielny ośrodek duszpasterski. W maju 1964 r. z pierwszą wizytą duszpasterską przybywa ks. Bp Józef Drzazga. W następnym roku zostaje nabyty budynek na plebanię, który po dzień stanowi siedzibę parafii. W czerwcu 1976 r. ks. Henryk Frączkowski rozpoczyna gruntowną przebudowę kaplicy, która zostaje znacznie powiększona przybierając kształt obecnego kościoła parafialnego. Ostatecznie parafia zostaje erygowana w 1981 roku przez ks. Bp. Jana Obłąka Biskupa Warmińskiego. Kościół jednonawowy, murowany, otynkowany, kryty blachą pomalowaną. Wejście jest zwieńczone niedużą wieżą. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.

Odpust: św. Kazimierza Królewicza – 4 marca, Wniebowzięcia NMP – 15 sierpnia

Księgi parafialne: od 1963, kronika parafialna od 1948

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Orłowo 33
11-510 Wydminy
Telefon: (87) 421-21-05

Msze święte:

8:00 (kaplica w Lipowie)
—-
Dni powszednie: 17:00 (latem 18:00)