Orszak Trzech Króli w diecezji ełckiej

Gołdap

W Gołdapi odbył się dziś Orszak Trzech Króli. Rozpoczęliśmy go Mszą Świętą o godzinie 12:00 w konkatedrze, której przewodniczył ks. Dziekan Tomasz Lalak. Wyruszyliśmy spod kościoła NMP ku stajence. Po drodze odbyły się scenki z jasełek. Podczas pierwszej z nich usłyszeliśmy kolędę oraz zaproszenie Anioła, by wyruszyć w drogę! Idąc do następnej stacji, wszyscy śpiewaliśmy kolędy. Druga scenka odbyła się przy aptece, a w niej raj! Adam i Ewa byli kuszeni przez węża i diabły. Podążając dalej za Gwiazdą Betlejemską, śpiewaliśmy kolędę „Bóg się rodzi”.  Przy restauracji Parkova odbyło się kolejne przedstawienie. Przenieśliśmy się do gospody. Biesiadnicy zapraszali wszystkich na ucztę, jednak orszak dalej szedł z Trzema Królami do Jezusa. Przedostatnia scenka przy Cukierni Jana ukazała nam dwór Heroda. Kuszeni przez diabły i zapraszani na ucztę uczestnicy orszaku nie zwiedli się i dalej uparcie podążali do stajenki. W czasie drogi, wędrówkę umilały nam kolędy przygotowane przez dzieci i dziewczyny z oddziału KSM przy par. NMP MK. Mimo mrozu i kuszącym diabłom, udało nam się dotrzeć do Betlejem, do stajenki, w której ujrzeliśmy Świętą Rodzinę. Tam, wspólnie kolędowaliśmy i wysłuchaliśmy przemówienia ks. Dziekana Tomasza. Słowo skierował także do uczestników ks. Mariusz Pawlina- reżyser i inicjator tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

Dziękujemy aktorom, kolędnikom, Domowi Kultury w Gołdapi, dzieciom z gołdapskich szkół, wszystkim zaangażowanym i uczestnikom Orszaku oraz ks. Mariuszowi za przygotowanie i ubogacenie Święta Objawienia Pańskiego.

Ewelina Cierzniak

Lipsk

Orzysz

Radosny i barwny orszak przeszedł ulicami miasta Orzysza. Z kościoła pw. Matki Bożej Szkaplerznej wyruszył orszak z królami do Ogródka Jordanowskiego, gdzie uczestnicy orszaku obejrzeli jasełka, które przygotowały dzieci z grupy teatralnej przy świetlicy „Kajak” w Orzyszu pod kierownictwem s. Fidelis. Po przedstawieniu zostały ogłoszone wyniki konkursu Szopek Bożonarodzeniowych. Na zakończenie odbyło się wspólne kolędowanie.

W tym roku organizatorem orszaku była Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Okartowie, Urząd Miasta w Orzyszu oraz Dom Kultury. Orszak Trzech Króli swoim patronatem objęli proboszczowie orzyskich parafii.

Joanna Dziatkowiak

Pisz

Becejły

Ełk

Tegoroczny Orszak Trzech Króli pod hasłem „ Cuda, cuda ogłaszają”  przeszedł ulicami Ełku po raz siódmy. Wspólne świętowanie rozpoczęło się na Placu Jana Pawła II o godzinie 13.00.

Po oficjalnym powitaniu i świątecznych pozdrowieniach, które przekazał uczestnikom Orszaku pasterz  diecezji ełckiej ks. Bp Jerzy Mazur, rozśpiewany korowód ruszył za Gwiazdą Betlejemską .

W trakcie drogi do Betlejem  uczestnicy Orszaku napotykali poszczególne sceny, które pomogły im przenieść się  do tamtych czasów i razem ze Świętą Rodziną przeżywać radość z narodzenia Pana.  Zakończenie  ulicznych jasełek nastąpiło w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty oddaniem pokłonu przed nowonarodzonym Jezusem.

Podczas tegorocznego Orszaku Trzech Króli Ks. Biskup przypomniał, że w dzisiejszych czasach gwiazdami betlejemskimi, które prowadzą do Jezusa swoje dzieci, są  rodzice: matka i ojciec. Natomiast, kapłani, siostry zakonne, diakoni, seminarzyści  ludzie starsi i młodsi mają stawać się tymi którzy innych poprowadzą do Chrystusa. Ordynariusz wspomniał, że  każdy powinien pamiętać o trzech najważniejszych rzeczach „ Błogosławieństwo, Zawierzenie i Odwaga”. Na zakończenie  Pasterz zwrócił się do licznie przybyłych dzieci i opowiedział o afrykańskim przysłowiu „ Jeśli ktoś siedzi na słoniu nie powinien bać się szczekających psów” po tych słowach Ks. Bp udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

Diecezja ełcka po raz siódmy włączyła się w organizację Orszaków Trzech Króli . W tym roku kolorowe Orszaki przeszły w 24 miejscowościach.

Aneta Wolna

Sztabin

Augustów

Wigry

Drygały

Węgorzewo

Stare Juchy

Sejny 

Dnia 6 stycznia parafia pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach organizowała Orszak Trzech Króli. Uroczystość rozpoczęła się sumą w Bazylice, o godzinie 11.30. Po sumie w uroczystym orszaku za Trzema Królami na Koniach wyruszyło około 250 osób w koronach. W trakcie orszaku śpiewaliśmy kolędy i przeżywaliśmy Jasełka w drodze.

ks. Krzysztof Kaszuba

Giżycko

 

     6 stycznia 2020 roku, w święto Objawienia Pańskiego, pod hasłem: „Cuda, cuda ogłaszają” ulicami kilkuset miast Polski po raz 12. przeszedł Orszak Trzech Króli. Inicjatorem i organizatorem tych największych jasełek ulicznych na świecie jest Fundacja „Orszak Trzech Króli” z siedzibą w Warszawie.

   Na podkreślenie idei wspólnego kolędowania i kolędowego charakteru Orszaku, jego tegoroczne hasło  jest fragmentem refrenu utworu „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd.        To właśnie kolędy najlepiej, najpiękniej i głęboko teologicznie, a jednocześnie prosto mówią nam o Bożym Narodzeniu.

   Ale poprzez hasło „Cuda, cuda ogłaszają” – jak podkreślają organizatorzy – w tym roku wspominamy również historyczne wydarzenie, które zostało nazwane „Cudem nad Wisłą”, a które miało miejsce  100 lat temu. Dziękujemy za ten cud obrony naszej Ojczyzny przed bolszewickim najeźdźcą, dziękujemy za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień.

     W Giżycku Orszak Trzech Króli przeszedł po raz ósmy. Rozpoczął się Mszą św. o godz. 12:30, z udziałem głównych bohaterów wydarzenia, w kościele pw. św. Anny. O godz. 13:15 przed kościołem na ul. Królowej Jadwigi nastąpiło uformowanie Orszaku, pierwsze sceny jasełkowe: Wyjście Maryi i Olśnienie Mędrców, a następnie … droga do stajenki za Gwiazdą. Na trasie Orszaku zostały odegrane kolejne sceny z jasełek: Dwór Heroda, Walka Dobra ze Złem, Brama Anielska, a przy stajence – uroczysty pokłon Dzieciątku i Świętej Rodzinie w scenach: Narodzenie Zbawiciela, Pokłon Pasterzy i Pokłon Trzech Króli.

    Zgodnie z hasłem Orszaku, „Cuda, cuda ogłaszają”, był on w tym roku wyjątkowo „rozśpiewany kolędą”.  Zarówno prowadzący,  jak i aktorzy orszakowych scen mówili i śpiewali słowami polskich kolęd. Prowadzeni przez Gwiazdę wszyscy szczęśliwie dotarli do Nowonarodzonego, aby Mu się pokłonić i wyrazić swoją miłość również kolędą.

   Padnijmy na kolana, to Dziecię to nasz Bóg, …

Organizatorzy – POAK przy par. św. Maksymiliana M. Kolbego w Giżycku