Orszaki Trzech Króli w diecezji ełckiej

EŁK

„Niech ten Orszak przypomina, że winniśmy iść i głosić Chrystusa dla innych”– zachęcał w uroczystość Objawienia Pańskiego biskup ełcki Jerzy Mazur. Diecezja ełcka po raz szósty włączyła się w organizowanie Orszaku Trzech Króli. W tym roku za gwiazdą betlejemską barwne pochody przeszły ulicami Ełku, Gołdapi, Drygał, Giżycka, Kamionek, Lipska, Wiżajn, Mikołajek, Olecka, Pisza, Rajgrodu, Suwałk, Rucianego – Nidy, Sztabina, Starych Juch, Węgorzewa, Sejn i Augustowa.

Bp Jerzy Mazur uczestniczył w ełckim Orszaku. Udzielając błogosławieństwa ponad tysięcznemu barwnemu Orszakowi pasterz diecezji ełckiej powiedział: „Tak jak Trzej Królowie idźmy zawsze za gwiazdą. Tą gwiazdą jest dzisiaj dla nas Pismo Święte, żywe Słowo Boże. Wsłuchujmy się w Jego głos. Idźmy za gwiazdą do naszych kościołów. Tam spotkamy żywego i prawdziwego Jezusa Chrystusa, który ofiarowuje siebie na ołtarzach. Niech On napełni wasze serca radością”.

Przewodniczący Komisji misyjnej przypomniał, że Kościół powinien być w drodze dodając, że Orszak Trzech króli jest pięknym obrazem Kościoła wychodzącego, będącego w drodze, niosącego orędzie o Zbawicielu. Zwrócił uwagę na to, że gdy Mędrcy spotkali Jezusa, już inną drogą powracali do domu. Tak i my obyśmy dzisiaj wracali do naszych domów inną drogą, czyli uświadomili sobie, że Bóg jest naszym życiem. Zachęcał, aby szczególnie w tym dniu pamiętać o misjach, o ludziach, którzy niosą Chrystusa na peryferie.

Po drodze monarchowie poddani byli próbom wiary, jednak podążając za znakami danymi z nieba dotarli do stajenki w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Tam pokłonili się Jezusowi i złożyli przyniesione ze sobą dary. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Misji, przypomniał, że ten dzień jest szczególny – światu objawił się Zbawiciel. Każdy z nas jest wezwany, aby radość zanieść swoim bliskim i każdemu, kogo spotkamy.

„Niech ten Orszak przypomina, że winniśmy iść i głosić Chrystusa dla innych. Niech ten Orszak będzie ożywieniem naszej wiary i napełni nas radością. Życzę wam, abyście tak jak Trzej Królowie, którzy konsekwentnie kroczyli za gwiazdą,  wytrwale kroczyli na drodze wiary pójścia aby spotykać się z Chrystusem. Życzę wam wszystkim abyście w duchu wiary, umocnieni mocą Ducha Świętego zawsze tak jak Trzej Mędrcy, przemienieni wracali z wielka radością po spotkaniu z Chrystusem i tą radością  dzielili się z innymi” – mówił bp Mazur.

Biskup przypomniał uczestnikom, że ten dzień jest także Dniem Misyjnym. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w dzisiejszą uroczystość przeprowadza akcję Kolędników Misyjnych. W tym roku przeprowadzona zbiórka wesprze dzieci z Rwandy i Burundi.

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w diecezji ełckiej jest Akcja Katolicka. która do współpracy angażuje także inne podmioty: władze samorządowe, Caritas Diecezji Ełckiej, społeczność szkolną. Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem coraz częściej organizowanym na całym świecie. W tym roku odbył się w 752 miejscowościach w Polsce i 22 za granicą. Jego tegorocznym hasłem były słowa „Odnowi oblicze ziemi”, które nawiązuje do 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża oraz do jego 1. pielgrzymki do Polski.

rr

 

GOŁDAP

Tak jak w wielu miejscowościach w Polsce, także i ulicami Gołdapi przeszedł  Orszak Trzech Króli. Rozpoczął się w kościele św. Leona i Bonifacego, zakończył w kościele NMP Matki Kościoła. W rolę mędrców wcielili się gołdapscy nauczyciele: Marek Milewski, Mariusz Strecha i Piotr Bartoszuk. Przygotowanych zostało 5 jasełkowych scenek. Mimo mroźnej pogody, w przemarszu wzięło udział wielu gołdapian. W Orszak zostały zaangażowane wszystkie szkoły w mieście. Poszczególne orszaki tworzyły następujące szkoły: kolor czerwony Szkoła Podstawowa nr. 3, kolor zielony Szkoła Podstawowa nr. 1, kolor niebieski Szkoła Podstawowa nr. 2 i 5. W rolę pasterzy wcielili się uczniowie z Zespołu Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Gołdapi oraz z Domu Dziecka i przedszkola. Wolontariusze młodzież z LO i Zespołu Szkół Zawodowych. W rolę aktorów w scenkach, w reżyserii ks. Mariusza Pawliny, wcielili się członkowie wspólnot parafialnych działających przy konkatedrze. Był to chyba najliczniejszy z dotychczasowych orszaków w naszym mieście. Budująca była duża liczba dzieci i młodzieży.

foto Aleksandra Król-Berut i Tomasz Skrodzki

 

DRYGAŁY

 

AUGUSTÓW

 

STARE JUCHY

 

 

ORZYSZ

 

GIŻYCKO

W tym roku, 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, w Polsce i poza jej granicami, przeszliśmy w Orszaku Trzech Króli pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi. Hasło tegorocznej edycji Orszaku, nawiązywało do obchodzonej w ubiegłym roku rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po czterdziestu latach od tamtej chwili, organizatorzy Orszaku (Fundacja Orszak Trzech Króli z siedzibą w Warszawie) zechcieli przypomnieć nam słowa Wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła, a Orszak Trzech Króli miał nas zachęcić do głębokiej refleksji nad Jego słowami, zachęcić do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie, do osobistej pracy nad przemianą naszych serc. Dlatego w giżyckim Orszaku (7. edycji) towarzyszył nam święty Jan Paweł, który w asyście Aniołów przemierzał ulice miasta kierując się ku Stajence. Słyszeliśmy Jego wypowiedzi: i te najbardziej znane, kultowe, i te trochę już zapomniane, a Orszaki skandowały tytuły Jego książek, Encyklik, Adhortacji…

Po drodze do giżyckiego Betlejem wraz z Trzema Królami nieśliśmy nasze pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy serca każdego z nas. Spotkaliśmy nienawistnego Heroda, który próbował nas zatrzymać w swoim pełnym pychy, złości  i zazdrości pałacu, w którym odmiana oblicza kojarzy się jedynie ze zmianami powierzchownymi. Mijaliśmy Gospodę, która „nie chciała otworzyć drzwi Chrystusowi”, i która namawiała nas do życia w brudzie i moralnym bałaganie… Byliśmy świadkami walki Dobra ze Złem. Diabły próbowały nas przekonać, abyśmy dalej trwali w naszych grzechach, nie pracowali nad sobą, odrzucili postanowienia poprawy i zaniedbali spowiedź. Ale na szczęście Aniołowie zwyciężyli! To oni zwiastowali Dobrą Nowinę Pasterzom, polskim Góralom spod Giewontu. Wraz z nimi „przekroczyliśmy próg nadziei” w Bramie Anielskiej, by pokłonić się  Nowonarodzonemu Bogu w ubogiej Stajence.

W barwnym, radośnie kolędą rozśpiewanym Orszaku wzięli udział liczni mieszkańcy Giżycka i okolic. Ulicznym Jasełkom sprzyjała piękna, wymodlona, słoneczna pogoda. Giżycki Orszak poprzedziła uroczysta Msza św. w kościele pw. św. Anny, z udziałem głównych bohaterów wydarzenia, a nad całością czuwali: ks. Wojciech Kondratowicz z par. św. Maksymiliana M. Kolbego i ks. Krzysztof Plak z par. Ducha Świętego Pocieszyciela.

7 edycję Orszaku zorganizował POAK przy par. św. Maksymiliana M. Kolbego w Giżycku, przy życzliwym wsparciu wielu osób oraz przy współpracy Wspólnoty Ewangelizacyjno – Teatralnej przy par. św. Maksymiliana M. Kolbego, POAK przy par. św. Kazimierza Królewicza, parafią św. Anny, wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym, SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3,  SP nr 4, Zespołem Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu, GOKiR w Wilkasach, Giżyckim Hufcem ZHP, Agroturystyką „Mazurskie Noce i Dnie”– Kąp koło Giżycka.

W. K

 

WĘGORZEWO

 

PISZ

Podobnie jak w wielu miastach Polski i na świecie, piszanie obchodzili dzień Objawienia Pańskiego – Święto Trzech Króli.  Po nabożeństwie o godzinie 11 orszak Trzech Króli wyruszy z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i w barwnym korowodzie przeszedł ulicami Pisza do kaplicy parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej. Uroczystości zakończy koncert kolęd i pastorałek. Organizatorami obchodów święta Trzech Króli były piskie parafie, Akcja Katolicka oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

 

SUWAŁKI

Już po raz siódmy mieszkańcy Suwałk przeszli w Orszaku Trzech Króli. Tegoroczne hasło pochodu brzmiało ,,Odnowi oblicze tej ziemi”. Orszak Trzech Króli wyruszył sprzed Aquaparku i ulicami miasta przeszedł do Parku Konstytucji 3-go Maja, gdzie na zebranych czekała betlejemska stajenka z nowonarodzonym Jezusem. Po drodze wierni zatrzymywali się aby obejrzeć inscenizacje.

fot. Radio5

 

ŚWIĘTAJNO

 

SEJNY

 

OLECKO

6 stycznia 2019 r. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami naszego miasta. Trasa Orszaku była jak w ubiegłym roku. Każdy król miał swój orszak w innym kolorze: Król z Parafii Podwyższenia Krzyża Św. – kolor czerwony, Król z Parafii Św. Rodziny – kolor fioletowy, Król z Parafii NMP Królowej Polski – kolor zielony i takiego koloru były korony dla uczestników. Korony i śpiewniki były rozdawane w parafiach.

W drodze do „Betlejem” były odgrywane różne scenki teatralne. Tegoroczne hasło brzmiało: ”Odnowi oblicze ziemi”. Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów. Święto Objawienia Pańskiego przypomina, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, nawet jeśli życie zaprowadziło ich daleko od Niego – zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego.