Orzysz: dzieci z Ukrainy i Białorusi wypoczywają w ośrodku Caritas diecezji ełckiej

70. dzieci z Ukrainy i Białorusi wypoczywa na wakacjach zorganizowanych w ośrodku kolonijnym Caritas Diecezji Ełckiej „Arka” w Orzyszu. Dzieci  z terenu archidiecezji lwowskiej i diecezji grodzieńskiej przyjechały pod opieką sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich z Ukrainy  jak również pod opieką wychowów z Białorusi.

Podopieczni pochodzą z różnych rodzin. Większość ma polskie korzenie. Naborem dzieci do letniego wypoczynku na terenie diecezji ełckiej zajęła się parafia pw. św. Barbary w Borysławiu, parafia pw. Wniebowstąpienia NMP W Truskawcu, parafii św. Piotra i Pawła w Białobożnicy oraz  Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej w Sopoćkiniach.

W trakcie kolonii realizowany jest program edukacyjny obejmujący naukę języka polskiego i wiedzy o społeczeństwie. Jego uzupełnieniem są wycieczki m.in do Ełku, Kętrzyna  czy Świętej Lipki, dotyczące kultury i historii. „Działania te mają poprawić umiejętność komunikowania się w języku polskim, a także przyczynić się do wzrostu wiedzy o współczesnej Polsce” – mówi ks. Ryszard Sawicki, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej.

„Każdemu dniu kolonii towarzyszy któryś z patronów. Poznając Polskę, poznajemy także wielkich Polaków” – mówi s. Teresa, służebniczka starowiejska. Zakonnica podkreśla, że rodzin często nie stać, żeby wysłać dzieci na odpoczynek, dlatego propozycja Caritas od lat spotyka się z dużym zainteresowaniem.

Uczestnicy kolonii są zgodni w tym, że wakacyjny wyjazd to okazja, żeby lepiej posługiwać się językiem polskim.

„Ten czas to dla uczestników turnusu przede wszystkim wypoczynek i dobra zabawa” – dodaje Agnieszka Orłowska z ełckiej Caritas.

Uczestników kolonii odwiedził bp Jerzy Mazur. Nawiązując do 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Diecezji Ełckiej, Biskup ełcki, życzył dzieciom polonijnym dobrego wypoczynku. Przypomniał przesłanie, jakie Papież Polak skierował do młodych: „Odwagi! Bóg jest z Wami”. Grupa młodych ludzi odwdzięczyła się radosnym śpiewem hymnu „Błogosławieni miłosierni” ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Przez cały czas kolonii dzieci pozostają pod opieką wykwalifikowanej kadry, mają zapewnioną opiekę medyczną, pedagogiczną oraz dobre warunki mieszkaniowe i pełne wyżywienie. Elementem, który wyróżnia kolonie organizowane przez Caritas od innych jest ich strona duchowa, w tym wspólna modlitwa i uczestnictwo we Mszy Świętej.

Wypoczynek dzieci polonijnych odbywa się w ramach projektu „Spotkajmy się w Polsce IV” współfinansowanego ze środków Kancelarii Senatu RP. Turnus potrwa do 22 czerwca 2019 r.

rr