Otwarcie i poświecenie Oratorium im. bł. Carla Acutisa w Becejłach

„Jeżeli masz być czyjąś kserokopią, to bądź kserokopią Chrystusa” – mówił bp. Adrian Galbas  do dzieci, młodzieży i wychowawców zgromadzonych w świątyni
pw. MB Częstochowskiej w Becejłach, na Suwalszczyźnie. Okazją do spotkania i modlitwy było otwarcie i poświęcenie budynku przeznaczonego  na Oratorium – miejsca modlitwy, zabawy i refleksji dla tutejszych dzieci, ludzi młodych oraz seniorów. To miejsce obrało za patrona bł. Carla Acutisa, 15-letniego młodzieńca, którego dziś ojciec św. Franciszek wyniósł do chwały ołtarzy we włoskim Asyżu.

„Eucharystia, w której uczestniczył Carl, która była dla niego autostradą do nieba, niczym się nie różni od tej, którą wasz proboszcz codziennie odprawia na tym ołtarzu (…) Ta sama, ten sam Jezus (…) Sama autostrada nic ci nie da, jeśli na nią nie wejdziesz. Jeśli nawet będzie miała kilka pasów, a nią nie wejdziesz, będzie dla ciebie niczym – tłumaczył zebranym ełcki bp pomocniczy.

„Chciałbym was prosić, aby to oratorium było domem. Budynek i dom, to nie jest to samo. Od was, drodzy młodzi zależy, czy to będzie dom (…) Szukajcie w tym budynku tego, co was łączy, a nie dzieli. Żeby to było miejsce, do którego zawsze możecie wrócić, z tęsknotą, z sercami pełnymi miłości i przyjaźni” – zachęcał do takiej postawy bp. Galbas.

Po Mszy św. odbyło się wręczenie nagród w konkursie: „Św. Jan Paweł II widziany oczyma dzieci”. Skierowany on był do oddziału przedszkolnego i szkoły podstawowej w Słobódce. A organizatorami była parafia oraz wspomniana szkoła.

Następnie ks. bp Adrian Galbas, wraz z ks. proboszczem Dariuszem Smoleńskim, w asyście służby liturgicznej, udał się do budynku Oratorium, który poświęcił.

Carl Acutis wszystkie zwyczajne rzeczy robił w sposób nadzwyczajny. Wszystko, co robił, odnosił do Pana Boga. Otworzył swoje serce i współpracował z łaską Bożą, która zaprowadziła go na szczyty świętości. W całej normalności, która go otaczała, był niezwykły, dlatego że niezwykłość czerpał od Jezusa obecnego w Eucharystii. Został ogłoszony błogosławionym 10 października 2020 r., w Asyżu.

ks. kz