„Panama w diecezji ełckiej”

Panama w Ełku

W domu biskupim obyło się spotkanie młodych, w duchu łączności z pielgrzymami uczestniczącymi w XXXIV Światowych Dniach Młodzieży, które trwają w Panamie.

Dorota, która jako jedna z pierwszych przyszła na spotkanie cieszyła sie bardzo, że w tym szczególnym dla Kościoła czasie może spotkać się z innymi młodymi. „Przyszłam tutaj dziś, aby trwać w duchowej łączności z tymi, którzy są w Panamie, ale też przypomnieć sobie to wszystko, co w 2016 roku działo się w Krakowie. To bardzo dobry czas dla nas wszystkich.” – mówiła tuż przed spotkaniem.

Wprowadzeniem do spotkania było krótkie przypomnienie sobie poprzednich spotkań młodych całego świata. S. Blanka Szymańska OSB, która na przykładzie kobiety uzdrowionej z krwotoku mówiła o lęku przed bliskością, który możemy pokonać.   S. Szymańska skierowała wzrok młodych na trzy drogi, poziomy uzdrowienia lęku – wzrok, dotyk i słowo. Zachęciła, aby młodzi kierowali swój wzrok na Jezus, którego mogą spotkać w Najświętszym Sakramencie podczas adoracji. Ich dotyk skierowała na spotkanie z Jezusem Eucharystycznym podczas Komunii. Zachęciła też do słuchania słowa, Pisma Świętego.

Świadectwem życia w rodzinie i drogą, jaką przeszli do życia z Bogiem podzielili się Małgorzata i Łukasz Gredlowie, którzy na to spotkanie przybyli razem ze swoimi synkami. Wśród  kilku świadectw przeżyciami z posługi misyjnej w Kenii podzielił się Mikołaj Korabiewski, który ostatnie wakacje spędził w miejscowości Kithatu. „ Myśl o misjach pojawiała siew mojej głowie od kilku lat. Kiedyś do mojej parafii przyjeżdżał o. Antoni, który dużo opowiadał o swojej misyjnej posłudze. Kiedy dowiedziałem się, że mój znajomy, który jest klerykiem jedzie do Afryki, poczułem, że bardzo chcę też tam być. Kiedy okazało, że mogę do niech dołączyć byłem bardzo szczęśliwy” – tak o swoim powołaniu do posługi misyjnej mówił Mikołaj.

„Chociaż ludność miejscowa inaczej przeżywa swoją wiarę, to dla mnie było to piękne świadectwo. Przed wyjazdem ks. Bp mówił, że otrzymamy więcej niż damy, i rzeczywiście tak jest”- dodał młody misjonarz.

Następnie młodzi zebrali się w katedrze ełckiej, gdzie Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Jerzy Mazur. W słowie, które kierował do młodych ordynariusz przypomniał, czego możemy uczyć się od Maryi.

„Przede wszystkimi słuchania Boga. Bóg mówi do nas – słuchajmy jak Maryja. Uczmy się brać od Maryi. Tak jak Ona niosła zbawiciela pod swoim sercem, idąc do Elżbiety, uczmy się od Niej jak nieść Chrystusa dzisiaj, we współczesny świat, w grono swoich rówieśników, znajomych, najbliższych” -wołał hierarcha.

Przekazał również słowa od pielgrzymów naszej diecezji, którzy uczestniczą w spotkaniu w Panamie. „Poszukujcie Chrystusa tu i teraz, bez przypuszczeń co by było gdyby. Żeby tworzyć rzeczy wielkie potrzebna jest wspólnota . W pojedynkę jest to niemożliwe.  Mówcie, jak Maryja, Bogu tak”  (Gabriela i Klaudia).

Spotkanie zakończyło wsłuchanie się w słowo papieża Franciszka wypowiedziane po piątkowej Drodze Krzyżowej.

Podobne spotkania obyły się w Piszu,  Augustowie, Suwałkach, Sejnach, Gołdapi, Mikołajkach i Węgorzewie.

Monika Zubowicz

,,Augustów PANAma”

26 stycznia, o godzinie 17.00 zgromadziliśmy się w naszej bazylice, aby wspólnie modlić się w intencji młodzieży, z racji trwających Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

Konferencją zatytułowaną ,,Doświadczenie miłości Bożej” wygłoszoną przez ks.Daniela Kowalskiego rozpoczęliśmy nasz ,,święty czas”.

Ksiądz Marcin Nowalski wraz z oddziałem KSMu z naszej parafii i KSMu z parafii Św.Rodziny poprowadził adorację Najświętszego Sakramentu z modlitwą o rozeznanie powołania do kaplaństwa, życia konsekrowanego i do życia w małżeństwie.

O 18.00 wspólna Eucharystia, której przewodniczył ks.Marcin – obecny był także ks. Eryk Szmatowicz z młodzieżą z Janówki.

Po Mszy obejrzeliśmy nagrania z Panamy.

Chwała Panu.

Módlmy się za naszą młodzież.

Pisz

KSM Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu

26 stycznia duchowo łączyliśmy się z młodzieżą będącą na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Pamiętaliśmy o Nich w modlitwach podczas adoracji Najświętszego Sakramentu