Pielgrzymi z diecezji ełckiej dotarli  na Jasną Górę

W piątek 11 sierpnia 2017 r. na Jasną Górę dotarła XXV Ełcka Pielgrzymka Piesza. W tym roku pątnikom towarzyszyło hasło: „Idźcie i głoście”. Jak wyjaśniał ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki, to nasze pielgrzymowanie jest wspólnym dziękczynieniem za 25 lat istnienia diecezji ełckiej i pięknego dzieła jakim jest Ełcka Piesza Pielgrzymka. „Motywem przewodnim konferencji była droga nawrócenia, którą powinien kroczyć każdy człowiek” – wyjaśniał kapłan.

Pątnicy wyruszyli na szlak pielgrzymi 28 lipca, by po przejściu ponad 500 km. pokłonić się naszej Matce, Królowej Polski. W tym roku, w jubileuszowej pielgrzymce z diecezji ełckiej na Jasną Górę wzięło udział ponad 530 pielgrzymów. Szlak pątniczy wraz z pielgrzymami przemierzał bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. W Częstochowie, pod Wałami Jasnogórskimi, utrudzonych, ale przepełnionych wielką radością pielgrzymów powitał bp Romuald Kamiński wraz z Tomaszem Andrusiewiczem, prezydentem miasta Ełku oraz liczną grupą diecezjan, która dojechała autokarami na wspólną Eucharystię dziękczynną

Przeor Mieczysław Polak, witając ełckich pątników wskazywał na Maryję, jako Matkę zatroskaną o swoje dzieci. „Ona przyjmuje nas z miłością i pochyla się nad nami, jak pochylała się nad Jezusem. Jej zatroskane oczy po matczynemu widzą głębię naszego serca. Odpowiedzmy na Jej miłość staraniem o przemianę życia według Ewangelii, byśmy stali się żywymi diamentami  w Jej koronie” – zachęcał o. przeor.

Podczas Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. „Jesteśmy w Domu Matki. Gromadzimy się u Matki, aby wielbić i dziękować za Jej pośrednictwem Bogu Trójjedynemu za wszelkie łaski. Dziękujemy Panu Bogu za pośrednictwem Matki Bożej, bo Ona jest główną patronką naszej diecezji. Jesteśmy tutaj jako żywa korona Maryi. Można powiedzieć o nas, że pokonaliśmy bożka lenistwa i ospałości, aby dzisiaj w tym miejscu, gdzie niebo całuje się z ziemią, spotkać się z Bogiem i Maryją naszą Matka” – wyjaśniał biskup.

Hierarcha podkreślał znaczenie Maryi jako Matki w życiu każdego człowieka, w czasie trudu pielgrzymowania. „Wysypmy z plecaka serca wszystkie intencje i uczyńmy to z wiarą, że od Matki nikt nie odchodzi niewysłuchany i niepocieszony”.

„Maryja uczy nas odwagi, która prowadzi do Boga, a jest to droga wierności, zaufania, posłuszeństwa. Ona daje nam wskazania i przypomina, że także z naszej strony jest potrzebna wiara i ufność Bogu. Nawet wtedy, kiedy nie do końca rozumiemy wolę Bożą, zaufajmy jak Maryja, a doświadczymy wielkich rzeczy, które Bóg przygotował dla nas. Maryja domaga się wyruszenia w drogę, którą nam Bóg wyznacza i zaufania Bogu” – mówił bp Mazur.

Pielgrzymom towarzyszyły konferencje nawiązujące także do roku maryjnego. Dlatego też bp Mazur wskazywał na aktualność przesłania orędzia Matki Bożej z Fatimy i Gietrzwałdu. „Stawajmy się głosicielami orędzia maryjnego, wzywającego do pokuty i do modlitwy. Głośmy  Dobrą Nowinę o zbawieniu” – zachęcał biskup.

Na zakończenie, przed Cudownym Wizerunkiem Matki Najświętszej, bp Jerzy Mazur dokonał aktu zawierzenia swojej posługi biskupiej, zawierzył wszystkich pielgrzymów i całą diecezję. Pielgrzymi zakończyli swoje spotkanie u Pani Jasnogórskiej Apelem Jasnogórskim oraz Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Uczestnicy pielgrzymki podkreślają, że dla wszystkich przeżyć i doświadczeń pielgrzyma warto było się trudzić. „Było ciężko, chwilami chciałem zrezygnować, ale dzisiaj nie żałuję tego co przeżyłem, przecierpiałem. Doświadczyłem obecności Jezusa i Jego Matki Maryi” – mówił Dominik.

Pielgrzymi w sześciu grupach przemierzali Polskę. Grupa z Suwałk szła najdłużej, bo 17 dni i miała do pokonania 560 km. Ełcka Pielgrzymka Piesza jest jedną z najdłuższych pielgrzymek zmierzających do Częstochowy.

mr