Pielgrzymka chorych i z niepełnosprawnością do Matki Bożej Studzieniczańskiej

„Odkryć cierpienie i chorobę jako siłę powołania to trudny dar. Jesteście silni i mocni, jak Jezus na Krzyżu. Wiara daje nam klucz do zrozumienia, że choroba może być zbliżeniem do Chrystusa” – wyjaśniał w homilii bp Jerzy Mazur, który przewodniczył Mszy św. w Studzienicznej.

W pierwszą sobotę lipca do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej licznie przybyli chorzy i z niepełnosprawnością wraz z osobami pomagającymi oraz wspólnotą Cichych Pracowników Krzyża.

Pielgrzymom towarzyszyli kapelani szpitali oraz kapłani z diecezji. Przybyłych diecezjan powitał kustosz sanktuarium, ks. kan. Arkadiusz Pietuszewski. Życzył wszystkim zgromadzonym, aby diecezjalna pielgrzymka chorych zaowocowała bożym błogosławieństwem i umocnieniem w codziennym życiu.

Ks. Jarosław Pierzgalski, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia, w rozmowie z KAI wyjaśnia, że wszyscy potrzebujemy zapewnienia, że nie jesteśmy sami, zwłaszcza w sytuacji często, po ludzku niezrozumiałej i trudnej. „Duch Święty umacnia nas swoimi darami. Nasze pielgrzymowanie przeżywamy w łączności z 54. Dniem Apostolstwa Chorych. Apostolat polega na tym, aby pomóc osobom dotkniętym chorobą przeżywać cierpienie z Chrystusem. Apoatolat jest po to aby innych budować swoją postawą. Dlatego też od lat pielgrzymujemy do Matki Najświętszej Studzieniczańskiej, bo Maryja jest nieustannie obecna w naszej codzienności i jako Matka zatroskana o człowieka, zawsze prowadzi do Chrystusa” – zapewnia kapelan.

Z konferencją „Traktowanie cierpienia” do chorych przybył kapelan DPS „Kalinka” w Suwałkach, ks. Jacek Adler SDB. Kapłan podzielił się swoim życiowym doświadczeniem, a także prosił i zachęcał pielgrzymów do odwagi w ofiarowywaniu swojego cierpienia. Zwrócił uwagę, że sam Pan Jezus utożsamia się z osobami chorymi. Zachęcał, aby doświadczenie choroby przyjąć jako łaskę, dar od Boga, gdyż „tylko wówczas będziemy potrafili obdarowywać innych owocami tej łaski”. „Cierpienie jest modlitwą. Wzmacnia dar wiary. Każde cierpienie oddajcie w intencji kogoś kogo kochacie, lub komuś kto was nienawidzi aby się nawrócił. Jest to coś najcenniejszego” – wyjaśniał kapłan.

Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium przewodniczył bp Jerzy Mazur. W homilii biskup ełcki mówił o odkrywaniu szczególnego powołania do cierpienia. „Dzisiaj świat nie chce cierpienia. Wy jesteście silni i mocni jak Jezus na Krzyżu. Zrozumiemy sens naszych chorób, naszego cierpienia, gdy będziemy wpatrywać się w Jezusa ukrzyżowanego. Chrystus przyszedł pomagać nam w naszym cierpieniu. Uczy nas, byśmy w Jego cierpieniu odnaleźli sens swego cierpienia” – wyjaśniał bp Mazur.

Biskup zachęcał, aby w trudnych sytuacjach zwracać się do Maryi. „Jesteśmy w domu Matki. Maryja pod Krzyżem przyjęła nas jako swoje dzieci. Jest zatroskana o nasze zbawienie. Maryjo, prowadź, Ty znasz drogę cierpienia”. Podkreślił również, iż „wiara w Boga daje nam klucz do zrozumienia swoich cierpień i odkrycia sensu choroby”. „Idźcie do Jezusa z wiarą. Otwórzcie się na Chrystusa działającego w sakramentach, w Eucharystii, abyście w świetle wiary mogli odczytać powołanie jakim jest cierpienie” – mówił kapłan.

Bp Mazur zachęcał, aby pielgrzymi dawali świadectwo życia sakramentami. „Jezus dzisiaj uzdrawia poprzez posługę Kościoła. Uzdrawia łaską sakramentalną”. Przypomniał zaproszenie św. Jana Pawła II, aby chorzy swoje trudne doświadczenia ofiarowali w konkretnych intencjach. Prosił, by otoczyć szczególną modlitwą osoby zagubione, poszukujące Boga. „Poprzez dar z waszego cierpienia możecie przyczynić się do nawrócenia wielu serc ludzkich” – podkreślał biskup.

Podczas Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych. Pielgrzymi mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

Na zakończenie pielgrzymi przeszli Drogę Krzyżową przy stacjach prowadzących do Kaplicy Cudownego Obrazu, podczas której łączyli swoje cierpienia z męką Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej.

Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej jest jednym z głównych sanktuariów diecezji ełckiej. W roku 1999 to miejsce odwiedził papież Jan Paweł II. Od 2008 r. Studzieniczna jest etapem wytchnienia na Szlaku Papieskim „Tajemnice Światła”.

rr