Pielgrzymka dzieci i młodzieży z Węgielsztyna śladami św. Jana Pawła II

Wpisując się w maryjny miesiąc maj, 40 rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz dzień dziecka parafia Św. Józefa w Węgielsztynie zorganizowała pielgrzymkę dla dzieci ze szkoły podstawowej im. K. Obitza w Węgielsztynie. Odbyła się ona w dniach 27 – 31 maja 2019 r. Kierownikiem pielgrzymki była s. Urszula Bogucka – katechetka, p. Wioleta Gorgosz – nauczyciel j. angielskiego i ks. Zbigniew Chmielewski – proboszcz.

Myślą przewodnią pielgrzymki było odwiedzenie tych miejsc do których pielgrzymował w ramach swojego pontyfikatu Papież Polak. Jego dewiza życiowa Totus Tuus sprawiła, że było to ściśle powiązane z kultem maryjnym. Dwukrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć we Mszy św. w sanktuariach tak bliskich jego osobie. Najpierw była to Jasna Góra w Częstochowie. Tu Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Wielikosielec, biskup pomocniczy diecezji pińskiej na Białorusi. Druga była odprawiona w Kalwarii Zebrzydowskiej. Kolejnym, wyjątkowym miejscem gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Św. było ustanowione przez tego wyjątkowego papieża sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Bezpośredni miejscami z nim związanymi, które zwiedziliśmy były jego rodzinne Wadowice oraz jemu poświecone sanktuarium w Krakowie. Nie ulega wątpliwości, że cały Kraków był bardzo bliski naszemu papieżowi. Wśród wielu miejsc, które odwiedziliśmy w tym mieście na szczególną uwagę zasługuje katedra na Wawelu.

Dla dopełnienia atrakcyjności wyjazdu w programie znalazły się jeszcze dwa miejsca. Była to kopalnia soli w Wieliczce, gdzie natknęliśmy się na wielkie przywiązanie do spraw wiary. Dla sprawienia radości uczestnikom wyjazdu byliśmy także w Energylandii w Zatorzu.
To poznawanie naszego kraju, poznawanie osoby i nauczania św. Jana Pawła II, pogłębianie naszej przyjaźni z Bogiem było możliwe dzięki gościnności księży pallotynów z Collegium Marianum w Kleczy k/ Wadowic, gdzie mieliśmy noclegi i posiłki.

ks. Zbigniew Chmielewski