Pielgrzymka Maturzystów Diecezji Ełckiej  na Jasną Górę

12 października, maturzyści z diecezji ełckiej już po raz 26. przybyli na Jasną Górę, aby wspólnie modlić się do Boga za przyczyną Jasnogórskiej Pani o światło Ducha Świętego w egzaminach maturalnych, o dobry wybór drogi życiowej i łaski potrzebne w codziennym życiu. W tym roku pod opieką nauczycieli i księży do sanktuarium przyjechało blisko tysiąc młodych ludzi. Maturzyści przystąpili do sakramentu pokuty, wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach. Razem z młodymi modlił się bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji ełckiej.

Centralnym punktem pielgrzymki był Apel Jasnogórski i Msza św. w intencji maturzystów sprawowana przez bp. Jerzego Mazura. „O Matko Dobrej Rady, Przewodniczko Młodych, staje dziś przed Tobą młodzież maturalna z diecezji ełckiej wraz ze swymi duszpasterzami, nauczycielami, katechetami i wychowawcami by wpatrując się w Twój Jasnogórski Wizerunek, zawierzyć Ci siebie. Jesteśmy przed Tobą, podczas trwającego w Rzymie Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Ofiarujemy Ci modlitwę za Ojca Świętego Franciszka, ojców synodalnych oraz młodzież całego świata”- mówił w trakcie rozważań Apelu Jasnogórskiego bp Mazur.

„Patrząc na was, chce się powiedzieć: co za radość, widzieć młody Kościół ełcki, Kościół pełen radości, młodzieńczego entuzjazmu i zapału. Co za radość, widzieć Kościół piękny i żywy” – mówił w homilii bp Mazur

Biskup ełcki zwracając się do młodzieży mówił o tym, co odgrywa szczególnie ważną rolę w formowaniu ich wiary. Zachęcał młodych do stawiania sobie pytania kim tak naprawdę dla nich jest Jezus Chrystus. „Kto to jest? Zostaw odpowiedzi katechizmowe i z Credo. Daj odpowiedź. Bo od tej odpowiedzi zależy twoje życie. Czy jest to ktoś, kto sprawił, że twoje serce jest szczęśliwe?”- pytał hierarcha.

Zachęcał, aby z głębi serca powierzyć się Maryi ze świadomością, że „Maryja nie pozwala nikomu odejść z tego miejsca bez łaski, której najbardziej potrzebujemy. Od Matki nikt nie wychodzi nie wysłuchany”.

„Moi drodzy, przywiodła nas tutaj na Jasną Górę dziecięca ufność do Matki. Gromadzimy się jako dzieci Boże i w jednym duchu wołamy: Abba, Ojcze! Jesteśmy tutaj jak w Kanie Galilejskiej, jest z nami Jezus i jest z nami Matka Jego i nasza Matka. Jesteśmy my, Kościół ludzi młodych. Maryja, nasza Matka, której ufamy, Ona zawsze zauważa, czego nam brakuje i idzie z tym do Jezusa, a do nas mówi: ‘Czyńcie cokolwiek Syn mój wam powie’” – powiedział biskup.

Biskup ełcki wzywał młodzież do odwagi życia wiarą, świadczenia o Jezusie. „Dzisiaj rodzą się w młodych ludziach lęki, obawy. Jako młodzi macie prawo do tego, by się pomylić, macie prawo upaść, ale pamiętajcie jako biskup wraz z kapłani jesteśmy obok was, aby wam pomóc powstać, by wam pomóc spotkać Chrystusa, który ci mówi: ”Ja ciebie nie potępiam”. Jezus daje wam Ducha Świętego, który przychodzi z pomocą waszym słabościom. On zabiera strach i lęk a napełnia serca odwagą, nadzieją. Oby wszyscy, którzy są zagubieni, których znacie odnaleźli sens życia. Pomóżmy im spotkać Jezusa” – podkreślał kaznodzieja.

Biskup ełcki zachęcał młodych ludzi do modlitwy różańcowej i do odkrycia tego skarbu, jakim jest różaniec. „Pamiętajmy cokolwiek chcemy zrobić, odnowić, wprowadzić w życie zawsze zaczynajmy od modlitwy. Tą modlitwą możesz uratować nie tylko siebie, ale i innych. Z tą najlepszą bronią – różańcem jesteśmy zdolni przemieniać teraźniejszość i walczyć o lepszą przyszłość” – tłumaczył.

Maturzyści wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Zbigniewa Kucharskiego, dyrektora, powołanej w ramach struktur Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA. Prelegent, po spotkaniu podjął dialog z maturzystami i próbował odpowiedzieć na nurtujące ich pytania i rozterki. Jak co roku organizowany był program ewangelizacyjny przygotowany przez Zespół EFFATA z WSD Ełk.

Ksiądz Arkadiusz Gutowski na Jasną Górę przybył z młodzieżą z Olecka. „To wspaniali ludzie, otwarci na propozycję, która tutaj jest dla nich. Z chęcią tutaj przyjechali – stwierdza ks. Gutowski – Nie wiem, jakie mają intencje, ale widać, że są otwarci na propozycje, i są pełni optymizmu do tego, co tu się dzieje. Myślę, że powody są różne, dla których oni tutaj przyjechali, ale jeśli przyjechali, to znaczy, że czegoś szukają. Oni są tymi, którzy chcą coś w życiu osiągnąć”.

Młodzież podczas pielgrzymki miała też czas na zwiedzanie Jasnej Góry. Organizatorem pielgrzymki był ks. dr Wojciech Kotarski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

rr