Podlascy księża z ministerialnymi odznaczeniami „Za opiekę nad zabytkami”

Pięciu księży zasłużonych w opiece nad świątyniami otrzymało we wtorek (16.04) w Białymstoku przyznawaną przez ministerstwo kultury Złote Odznaki Zasługi „Za opiekę nad zabytkami”.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaki przyznało na wniosek Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wyróżnienie otrzymali:

proboszcz parafii pw. św. Józefa i św. Antoniego w Boćkach ks. Jan Bałdyga,

proboszcz parafii Bazyliki Nawiedzenie NMP w Sejnach ks. prałat Zbigniew Bzdak,

proboszcz parafii prawosławnej Zaśnięcia NMP w Boćkach ks. Mirosław Niczyporuk,

proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie ks. Jarosław Stefaniak,

proboszcz Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku ks. prałat Tadeusz Żdanuk.

Odznaczeni „Za opiekę nad zabytkami”

Uroczystość wręczenia odbyła się w siedzibie konserwatora zabytków. Jak mówiła podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz, to wyróżnienie osób, które „w sposób szczególny dbają w ochronę naszego dziedzictwa historyczno-kulturowego, w skład którego wchodzą zabytki, w tym obiekty sakralne”.

Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda mówił, że to ważne docenienie kapłanów dbających o zabytki sakralne. Powiedział, że każdy proboszcz troszczy się o swoją świątynię, a jeśli jest to zabytek, to troska jest szczególna, bo – jak podkreślił – wpisują się w dziedzictwo kulturowe danego kraju czy regionu i są bogactwem kulturowym, narodowym bądź lokalnym. W jego ocenie, opieka nad zabytkiem wymaga profesjonalizmu oraz współpracy proboszczów z urzędami różnego szczebla.

Wojda podkreślił, że dbanie o te zabytki to jest dzisiaj bardzo ważna sprawa. Mówił o tym w kontekście pożaru paryskiej katedry Notre Dame (do którego doszło w poniedziałek wieczorem). W jego ocenie, bazylika „była jedną z najpiękniejszych świątyń Europy, a może i całego świata chrześcijańskiego”.

Tym bardziej potrzeba wielkiej wagi, tym bardziej potrzeba wielkiej czujności, wielkiej atencji, żeby chronić to, co zostało wybudowane ileś lat wcześniej, co wpisuje się w to bogactwo narodowe czy też europejskie, światowe. By te zabytki, te obiekty pozostawały na przyszłe pokolenia jako symbol wiary, ale też i kunsztu architektoniczno-kulturowego, aby one mogły świadczyć o wielkości naszych pokoleń, o wielkości geniuszu też tych, którzy je budowali, ale też geniuszu tych, którzy poprzez wieki troszczyli się by te obiekty pozostawały zawsze obiektami sakralnymi i kulturowymi, i którymi może zachwycać się cały świat – mówił Wojda.

Obecny na uroczystości marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki mówił, że samorząd stara się wspierać ochronę zabytków w regionie. W tym roku na konserwację i prace przy zabytkach przeznaczono 1 mln zł. Zapowiedział, że w kolejnych latach budżet na ten cel będzie zwiększany.

źródło: PAP | red: sk