Pokaz filmu „Polskie Państwo Podziemne 1939–1945” na „Przystanku Historia” – Ełk, 22 lutego 2018

Centrum Oświatowo – Dydaktyczne Diecezji Ełckiej i IPN w Białymstoku serdecznie zapraszają wszystkie osoby zainteresowane ciekawą lekcją historii na kolejny „Przystanek Historia”.

W dniu 22 lutego 2018 r. o godz. 19 na „Przystanku Historia” w Ełku (Centrum Oświatowo Dydaktyczne Diecezji Ełckiej, ul. Plac Katedralny 1) Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku organizuje pokaz filmu dokumentalnego pt. „Polskie Państwo Podziemne 1939–1945”, reż. Andrzej Sapija, 2002. Wprowadzenie wygłosi dr Waldemar Wilczewski z OBEB IPN w Białymstoku. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny!

Film dokumentalny „Polskie Państwo Podziemne” – w odróżnieniu od innych produkcji filmowych poświęconych okresowi II wojny światowej – skupia się nie tylko na działaniach wojennych, ale ma ambicję objęcia i opisania całości unikatowego w skali europejskiej zjawiska tamtego okrsu, jakim w rzeczywistości okupowanej Polski lat 1939-45 były struktury cywilne, administracyjne, polityczne tworzące Polskie Państwo Podziemne (PPP). Mowa jest więc w tym filmie m. in. o strukturach administracyjno-politycznych Delegatury Rządu na Kraj, o tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działaności Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie „działań przyszłościowych”. O fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego mówią świadkowie, uczestnicy tamtych wydarzeń, m. in. Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski. W dyskusji uczestniczą także historycy zarówno polscy, jak i zagraniczni: Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies (Wielka Brytania) i B. Martin (Niemcy).