Pozedrze – Parafia p.w. Św. Stanisława Kostki

Rys historyczny: Wieś Pozezdrze założona została 21 czerwca 1543 r. i początkowo należała do parafii w Kruklankach. W 1886 r. powstała w Pozezdrzu parafia luterańska. Kościół w Pozezdrzu zbudowano w 1891 r. Kościół został zniszczony pociskami artylerii 2 lutego 1915 r. Świątynię odbudowano w 1923 r. W 1946 r. powstała tu parafia katolicka, a kościół otrzymał tytuł św. Stanisława Kostki. Parafię erygował 1 kwietnia 1962 r. Bp Tomasz Wilczyński, Biskup w Olsztynie. Dnia 11 stycznia 2004 r. świątynia została konsekrowana przez Ks. Bpa Jerzego Mazura, Biskupa Ełckiego. Kościół parafialny zbudowany został z czerwonej cegły, bez stylu, w kształcie nieregularnego ośmioboku, pokryty dachówką. Ołtarz głowny wykonany jest z marmuru i umieszczony w ścianie nastawy ołtarzowej. W centralnym miejscu nastawy zawieszony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Po obu stronach tabernakulum umieszczone są figury modlących się aniołów. W prezbiterium po prawej stronie ołtarza na ścianie znajduje się obraz ze Zwiastowaniem NMP, po lewej: obraz przedstawiający Zdjęcie Chrystusa z Krzyża. Staraniem obecnego księdza Proboszcza oraz Parafian otoczenie kościoła zostało uporządkowane, kościół został otynkowany i pomalowany, zaś plebania odremontowana.

Odpust: św. Stanisława Kostki – 18 września

Księgi parafialne: od 1948 r.

Plebania: Budynek murowany, zbudowany pod koniec XIX w. z pomieszczeniami mieszkalnymi i kancelaria parafialną.

Cmentarz: Cmentarz komunalny w Pozezdrzu

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

1 Maja 21