Prezydent Rzeczypospolitej Polski na obozie u harcerzy w diecezji ełckiej

24 lipca 2019 r. o godz. 17. 45 Pan Prezydent przybył na naszą bazę harcerską „Orle gniazdo” koło Rajgrodu. Przy bramie wejściowej został powitany przez harcmistrzów założycieli bazy: ks. Tadeusz Białousa- proboszcza parafii pw. św. Jana Pawła II w Ełku a zarazem komendanta obozu, ks. Aleksandra Dobrońskiego oraz Mariana Podleckiego. W bramie wejściowej powitała Gościa również delegacja harcerzy: dh. Klaudia Mierzejewska i dh. Mateusz Mikiewicz.

Prezydent złożył kwiaty przy kamieniu upamiętniającym dh. Katarzynę Tomaszewską, która zginęła 2007 roku w wypadku na przejeździe kolejowym, a często przyjeżdżała na obozy do naszej bazy. Był to niespodziewany, ale bardzo miły gest Pana Prezydenta. Po krótkim nawiedzeniu harcerskiej kaplicy pod wezwaniem bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerzy udaliśmy się na plac apelowy, aby razem uczestniczyć w uroczystym apelu na powitanie. Prezydent wypowiedział do 130 harcerzy harcerskie: Czuwaj i przekazał flagę narodową, aby powiewała nad bazą „Orle gniazdo”.

Komendant obozu w kilku słowach opowiedział historię powstania bazy i obeliska. W słowie powitania nawiązał do 24 lipca 1932 r., czyli wydarzenia sprzed 87 lat, kiedy ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki odwiedził obóz harcerski nad jeziorem Białym koło Augustowa. Dziś obecny Prezydent odwiedza harcerzy w tym samym dniu nad jeziorem Rajgrodzkim. Prezydent usłyszał o gotowości harcerzy z bazy „Orle gniazdo” do służby Bogu, Polsce i bliźnim. Modlitwą harcerską „ O Panie Boże nasz… w intencji Ojczyzny, Pana Prezydenta i wszystkich harcerzy zakończono uroczysty apel.

Pan Prezydent podszedł do poszczególnych środowisk harcerskich, mieszkańców namiotów i kadry. Każdy miał chwilę rozmowy, wspólne zdjęcie. Również leśnicy z dyrektorem regionalnym na czele, p. Andrzejem Nowakiem mieli swoje spotkanie. Wszak bazę tę dzierżawi organizator, czyi parafia pw. św. Jana Pawła II w Ełku od Lasów Państwowych.

Niezapomniane chwile, które zostaną w pamięci wszystkich uczestników uroczystości miały miejsce podczas obrzędowego ogniska. Pan Prezydent po odpaleniu ogniska wygłosił piękną gawędę. Wspominał swoje dwa obozy 33 i 34 lata temu nad jeziorem Rajgodzkim w okolicach Tworki-Zawady. O tym jak zawiązywała się przyjaźń pomiędzy uczestnikami obozu. Wspominał chwile, gdy był czas, że musieli uciekać, aby być w kościele na Mszy świętej. Zachęcał uczestników ogniska do korzystania z tego co daje harcerstwo w całym życiu.

Harcerze zaśpiewali Panu Prezydentowi dedykowaną piosenkę harcerską pod tytułem „ Powrócisz”. Słowa tej piosenki się spełniły. Oto po latach, już jako Prezydent Rzeczypospolitej powrócił nad jezioro Rajgrodzkie by odwiedzić harcerzy i miejsca obozowania z młodzieńczych lat.

Nasz szczególny Gość otrzymał od nas: koszulkę obozową, znaczek organizatora obozu Szczepu Pokolenie Jana Pawła II w Ełku oraz książkę historyczną o harcerstwie na Białostoczyźnie autorstwa ks. Aleksandra Dobrońskiego. Harcmistrz Marian Podlecki wręczył sprawności zdobywane tylko na bazie „Orle gniazdo” – ORLE PIÓRO wojownika oraz GROT scytyjki. Na zakończenie ogniska zawiązaliśmy olbrzymi krąg, a Pan Prezydent puścił ISKIERKĘ PRZYJAŹNI do serc wszystkich uczestników. Wspólne zdjęcie przy baszcie zakończyło wizytę Pana Prezydenta.

Niespodziewanie otrzymaliśmy i my prezent od Pana Prezydenta. Jest to nowy harcerski namiot. Ostatni okrzyk obozowiczów i przybyłych gości: PANIE PREZYDENCIE DZIĘKUJEMY i tak żegnaliśmy „Pierwszego Orła Rzeczypospolitej”, który zawitał do naszego Orlego gniazda.

Niegdyś harcerstwo, dziś posługa Prezydenta – to piękne świadectwo dla tych, którzy są u początku drogi harcerskiej. Patron harcerzy bł. ks. phm. Wincenty Frelichowski w swoim pamiętniku zapisał: „wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejsze ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę, to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. A już najdziwniejszą, ale najlepszą jest idea harcerstwa. Wychowanie młodzieży przez młodzież. I ja sam, jak długo tylko będę mógł, co daj Boże, aby zawsze było, będę harcerzem i nigdy dla niego pracować i popierać go nie przestanę. Czuwaj!” Widać nasz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda bardzo dobrze rozumie te słowa i stara się je realizować.

ks. hm. Tadeusz Białous, Diecezjalny Duszpasterz Harcerzy Diecezji Ełckiej