Przy kościele św. Brunona w Giżycku odsłonięto tablicę upamiętniającą 35-tą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Przy kościele św. Brunona w Giżycku odsłonięto tablicę upamiętniającą 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Adam Kolenkiewicz, a Słowo Boże wygłosił ks. prał. Zdzisław Mazur, proboszcz parafii pw. św. Brunona w Giżycku. – Ta Msza św. to wyraz szacunku dla tych wszystkich, którzy Solidarność zakładali. Wyraz wdzięczności dla tych, co za nią oddali życie. Wyraz wdzięczności dla internowanych – podkreślił kaznodzieja. Ks. prałat zauważył, że każda rocznica jest doskonałą okazją, aby zrobić dokładny rachunek sumienia i dostrzec ile straciliśmy przez te lata, gdy zabrakło solidarności w Polskiej Solidarności, gdy zabrakło mądrości i wdzięczności wobec tych, którzy życiem, internowaniem, zdrowiem, kosztem rodziny zapłacili za wolność wywalczona pod sztandarem Solidarności. Na zakończenie homilii ks. proboszcz dodał: – W czasie, gdy historia jest zapominana, czy fałszowana, cieszę się, że są ludzie, którzy historię tworzą i historię przypominają. Misja Solidarności nie zakończyła się. Ona trwa.

Uroczystość odbyła się z inicjatywy NSZZ „Solidarność” z Giżycka, której przewodniczy Pan Mirosław Zduńczyk, a sekretarzem jest pani Renata Andruszkiewicz. – Giżycko było ważnym punktem na solidarnościowej mapie Polski w tamtych latach – wspomina przewodniczący warmińsko-mazurskiej „Solidarności” Józef Dziki. Związek powstał tu wcześniej niż w innych miastach i to jego działacze wpadali na pomysł ufundowania tablicy. – O stanie wojennym należy mówić. Warto go wspominać i edukować nie tylko młodych ludzi – twierdzi poseł Jerzy Małecki z Pisza. Po odsłonięciu tablicy uczestnicy uroczystości wzięli udział w wykładzie Pana dra Waldemara Brendy na temat stanu wojennego.

Ks. KZ

dsc06377 dsc06388 dsc06347 dsc06361