Przyjęcie Chrystusa za Króla i Pana zobowiązuje

Przyjęcie Chrystusa za Króla i Pana zobowiązuje wyjaśniał bp Jerzy Mazur podczas uroczystej Mszy św., którą koncelebrował wraz z bp Romualdem Kamińskim w katedrze ełckiej. W Uroczystość Chrystusa Króla, we wszystkich parafiach diecezji ełckiej wierni wraz ze swymi duszpasterzami dokonali przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

W homilii bp Mazur wyjaśniał: „dzisiejsza uroczystość koronuje wszystkie wydarzenia minionego roku kościelnego: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, 1050 rocznica Chrztu Polski, ŚDM. Dzisiaj papież Franciszek zamyka Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. To był czas łaski dany nam od Pana. Jak skorzystaliśmy? Sami winniśmy sobie dać odpowiedź”.

Biskup podkreślał znaczenie Bram Miłosierdzia. Zauważył, że do ełckiej katedry, w której była Brama Miłosierdzia, przybywało wielu pielgrzymów, aby uzyskać odpust zupełny, aby trwać na modlitwie szczególnie w godzinie miłosierdzia i aby uczestniczyć w Eucharystii, która była sprawowana w godzinie miłosierdzia. „Kiedy mówimy o zamykaniu Bram Miłosierdzia, to powinniśmy otworzyć jeszcze bardziej nasze serca. Dlatego wołajmy: Panie, pomóż mi otworzyć drzwi mojego serca, aby zawsze Bóg miał dostęp i mieszkał w świątyni mojego serca, abym wypełniał wolę Bożą czyniąc miłosierdzie wśród tych, do których mnie Bóg posyła”.

Zwracając się do wiernych bp Mazur zachęcał, aby uświadomić sobie, że są różne królestwa i systemy władzy na świecie. „Są królestwa w których panuje ucisk i przemoc, aby człowieka sobie podporządkować bez względu na jego sumienie. Chrześcijanin nieustannie szuka innego królestwa niż to, które budowane jest na grzechu. Tym innym królestwem jest Królestwo Boże, którego królem jest sam Chrystus, Pan” – podkreślał biskup.

„Przyjęcie Chrystusa za Króla i Pana także zobowiązuje. Dzisiaj jesteśmy świadkami różnych zagrożeń, ataków na Kościół, rodzinę, małżeństwo, młodzież. Szatan nie śpi, też chce szerzyć swoje królestwo, królestwo kłamstwa, nienawiści, półprawdy, zazdrości, a człowiek winien wybrać, opowiedzieć się. Jako ludzie wierzący miejmy tę świadomość, że aby pokonać zło w sobie i to jakie szerzy się wokół nas potrzebujemy mocy od samego Chrystusa. Dlatego dzisiaj przyjmując Go jako Króla i Pana, prośmy aby dawał nam swojego Ducha” – wołał Biskup Ełcki.

Hierarcha wyraził wdzięczność kapłanom i osobom konsekrowanym za to zatroskanie, aby wierni mogli korzystać z tego czasu łaski. „Ten Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia miał na celu, aby nas jeszcze bardziej uświadomić w łasce płynącej z zanurzania się w Bożym Miłosierdziu i dodać nam odwagi, abyśmy czynili miłosierdzie i stawali się miłosiernymi jak Ojciec jest miłosierny” – mówił bp Mazur.

Msza św. zakończyła się wypowiedzeniem Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.

Monika Rogińska