Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

W niedzielę, 9 grudnia ponad 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”, złożyło przysięgę wojskową.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w ełckiej katedrze pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. dra Marka Janowskiego. Homilię wygłosił ks. por. Marek Rycio – kapelan garnizonu Olsztyn i garnizonu Lidzbark Warmiński, który nawiązując do ewangelii stwierdził, iż „Głos wołającego na pustyni” to dziś głos wielu naszych rodaków, którzy oddali swoje życie walcząc w obronie Ojczyzny, byśmy potrafili bronić jej granic”.

Wskazał również, że przymierze z Bogiem zobowiązuje do wierności Bogu, a składana przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej przysięga zobowiązuje do obrony wolności naszej Ojczyzny, „nawet z narażeniem życia”. Kapelan zwracając się do żołnierzy mówił: „Jeśli Bóg będzie obecny w życiu waszym i waszych rodzin, to każda trudność w codzienności będzie stawała się okazją do pogłębienia swojej relacji z Bogiem, bo tylko z Bogiem człowiek może dojść do pełni wolności i szczęścia”.

Po zakończonej Eucharystii wszystkie obecne oddziały w uroczysty sposób przemaszerowały na plac św. Jana Pawła II, gdzie żołnierze w obecności władz, przełożonych wojskowych oraz swoich rodzin wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 15 tys. żołnierzy, w tym ponad 1500 żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

Po niedzielnym zaprzysiężeniu zwiększyła się liczba żołnierzy 5 batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach, w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.

Przez złożenie przysięgi wojskowej ponad 100 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stało się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego.

Przeprowadzone analizy pokazują, że Terytorialsi składający przysięgę 9 grudnia br. są ludźmi młodymi, 36 % żołnierzy jest w wieku 25 lat oraz mniej, a blisko 40 % jest w wieku od 25 do 35 lat. Dużą grupę stanowią Panie, których jest ponad 30.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi 5 batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

ks. Adrian Sadowski