Rajgród: diecezjalne dziękczynienie za plony

W niedzielę 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny diecezja ełcka dziękowała Bogu za tegoroczne plony. Gospodarzami Diecezjalnych Dożynek była parafia pw. Narodzenia NMP w Rajgrodzie wraz z Urzędem Miasta oraz Ełcką Kurią Biskupią.

Ks. prał. Wacław Iżbicki, diecezjalny duszpasterz rolników, zwracając się do rolników wołał: „drodzy rolnicy, miejcie krzyż zawsze przed oczami, wtedy wasz trud będzie łatwiejszy do zniesienia. Nie zapominajcie o przydrożnych krzyżach i kapliczkach”. Duszpasterz rolników zauważył, że chociaż praca na roli, dzięki maszynom i coraz bardziej nowoczesnej technologii zmieniła swój charakter, to jednak człowiek jest bezsilny wobec żywiołów i nieobliczalności aury pogodowej. „Plon zależy od Boga, a nie od pracy człowieka. Dlatego też praca na roli wymaga zaufania Bogu. Dożynki są nie tylko formą wspólnego świętowania, ale przede wszystkim dziękczynieniem Bogu” – mówił ks. Iżbicki.

Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już ponad dziesięcioletnią historię. Każdego roku to inna parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W tym roku dożynkom towarzyszyło hasło: „Matko przyjmij! Matko nie opuszczaj! Matko prowadź!” Eucharystii przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Rajgrodzka parafia w tym roku przeżywa jubileusz 500-lecia swego istnienia. „Przez 500. lat w tej parafii ludzie oddawali się w opiekę Matki Bożej i Ona prowadziła ich do swojego Syna. Tak, to Chrystus jest Panem czasu i historii. To On jest właścicielem ludzkich serc” – mówił biskup w homilii.

Na sytuację profanacji wizerunku Matki Bożej, szerzenia ideologii gender, LGBT, ośmieszania wartości chrześcijańskich bp Mazur wołał słowami św. Jana Pawła II: „Przyjdzie dzień sądu, staniesz przed Bogiem, chcesz czy nie chcesz, wierzysz czy nie, staniesz przed Bogiem. Oby się nie okazało, żeś swoimi postępkami tak Go obraził, że będziesz na wieki potępiony.” Te same słowa biskup skierował również do rodziców, którzy często milczą i akceptują wypisywanie się dzieci i młodzieży z lekcji religii, czy osób, które decydują się na życie w związkach niesakramentalnych, chociaż nie mają żadnych przeszkód.

„Św. Matka Teresa z Kalkuty mówiła: „Najgorszą katastrofą nie jest dla człowieka wojna, czy trzęsienie ziemi, ale życie bez Boga.” Drodzy rodzice nie pozwalajcie żyć waszym dzieciom bez Boga” – wołał biskup.

Wśród licznie przybyłych kapłanów był również misjonarz ks. Sławomir Gagacki, misjonarz z Brazylii. „Nie myślcie, że Brazylia to karnawał, zabawa…, to kraj gdzie jest zastrzelonych prawie 120 tys. ludzi w ciągu roku, to kraj gdzie nie wyjdziesz wieczorem na ulicę, tak jak w Polsce. W Brazylii się nie chodzi wieczorem po ulicy, bo nie wiesz czy wrócisz. Tam wieczorem człowiek zamyka się w domu. Przyjeżdżałem z Brazylijczykami do Polski już kilka razy. Oni byli zafascynowani przydrożnymi kapliczkami, ludźmi modlącymi się przy nich w maju. Mając coś tak wyjątkowego, my Polacy często nie widzimy w tym wartości, przechodzimy nad tym obojętnie, a to jest nasze, polskie i faktycznie to jest bardzo ważne dla naszej wiary. Tak samo jak ta Msza św., dziękczynienie Bogu za plony. Życzę wam, aby to błogosławieństwo, to nasze zgromadzenie Eucharystyczne było znakiem waszej tożsamości. Polska ma swoją historię, swoją tożsamość i kulturę chrześcijańską, a my za to jesteśmy dzisiaj odpowiedzialni” – mówił misjonarz.

Na zakończenie kapłani łamali się pobłogosławionym przez bp Jerzego Mazura chlebem ze wszystkimi uczestnikami. Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem pszenicy.

Został rozstrzygnięty konkurs na wieńce dożynkowe. Spośród 46 prezentowanych przepięknie wykonanych równianek, wieńców i kreatywnych form żniwnych komisja wyłoniła 8 pierwszych miejsc w różnych kategoriach. Najwyżej ocenione zostały prace z miejscowości: Wiśniowo Ełckie, Solistówka, Mazurki, Leszczewo, Drygały, Majdan, Pieńczykowo, Woźnawieś. Jednak gratulacje i słowa uznania należą się wszystkim, którzy zaprezentowali wieńce, dlatego też i one zostały nagrodzone.

Świętowanie Diecezjalnych Dożynek w Rajgrodzie miało nie tylko oprawę duchową, ale też artystyczną oraz kulinarną – sołectwa przygotowały agapę.

W przyszłym roku Diecezjalne Dożynki odbędą się w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Krasnopolu.

mr