Rajgród: kapłani modlili się o świętość

W Sanktuarium Królowej Rodzin w Rajgrodzie zgromadzili się 27 czerwca kapłani z diecezji ełckiej na dorocznej modlitwie o uświęcenie. Przybyło ponad 300 księży z biskupem Jerzym Mazurem na czele. Konferencję ascetyczną i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, delegat KEP ds. Młodzieży.

Tematem przewodnim rekolekcyjnej refleksji była młodzież. Bp Marek  podzielił się ze zgromadzonymi księżmi refleksją po odbytym niedawno Synodzie Młodzieży w Rzymie. Swoje rozważanie oparł na ewangelicznej historii spotkania Jezusa z młodzieńcem. Ukazał zgromadzonym młodego człowieka, który mimo trudności przybiega do Chrystusa, który pada na kolana, który staje w prawdzie i odkrywa swoje powołanie. Jak my kapłani patrzymy na młodego człowieka, w jaki sposób jesteśmy w stanie go zrozumieć, pojąc? – zapytał zebranych prelegent. Jak w czasach obecnych potrafimy im pomóc pochylić się nad danym problemem, czy jesteśmy duchowymi ojcami dla nich – dodał. Bóg wzywa nas do tego, byśmy zapalili gwiazdy w nocy innych ludzi, szczególnie tych młodych. Kościół ma być gotowy, aby wsłuchiwać się w głos młodych. Bóg chce być obecny w życiu młodego człowieka. Jak w tej duszpasterskiej perspektywie kreuje się postać kapłana?

Podczas dnia skupienia oprócz konferencji ascetycznej, centralnym punktem była Msza św. pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura oraz adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty. Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Marek. Podkreślił w niej fakt bycia monstrancją przez danego kapłana. Jego rolą jest ukazywanie Jezusa, a nie siebie.  Pięknym życiem, czystością serca, ogromem miłości w sercu powinien pociągać młodych do Jezusa.

Biskup ełcki podziękował kapłanom za liczne przybycie, za codzienny trud duszpasterski. Wręczył też dekrety wikariuszowskie.

Tradycją stały się już coroczne spotkania kapłanów diecezji ełckiej, gdzie w wybranych wcześniej parafiach modlą się o własne uświęcenie i pokorę w sercu.

Ks. kz