Regionalne Święto Miodu oraz Festyn Łowiecki „Ełkowisko”

Myśliwi i leśnicy mają wyjątkowe szczęście na co dzień obserwować las, ostatnie miejsca na ziemi, w których, tak naprawdę to nie człowiek jest gospodarzem. Mogą to piękno stworzenia nie tylko zobaczyć i usłyszeć, ale także uczestniczyć w swoistym teatrze wielu aktorów – roślin, zwierząt oraz ludzi. To wielkie przeżycie, którym warto dzielić się z innymi, z ludźmi, którzy żyją z dala od dzikiej przyrody. Temu właśnie m.in. służy Ełkowisko, największe święto ludzi lasu.

Wrześniowa impreza co roku uczyła jak troszczyć się o przyrodę, zachowywać ją dla przyszłych pokoleń, pokazuje dlaczego ważne jest angażowanie wszystkich swoich sił na rzecz zagrożonej ekologii. Uczyła szacunku, który rodzi miłość do lasu i wszystkiego co w nim żyje.

Myśliwi potrafili połączyć miłość do przyrody z umiłowaniem polskiego dziedzictwa narodowego. Są nie tylko spadkobiercami przepięknych kart historii, wyjątkowej tradycji i kultury łowieckiej, ale także tworzą ją codziennie na nowo. W nowoczesnym świecie stają się jedną z nielicznych grup społecznych dla których dokonania poprzednich pokoleń nie są archaiczne, a stanową niezwykłą wartość. To także udowadniają corocznie na swoim święcie.

Ale Ełkowisko to nie tylko wartości kulturalne i przyrodnicze, to także świetna rozrywka, to także dosłownie coś dla ciała.

Ełckie święto myśliwych i leśników promuje bowiem produkty regionalne, tradycyjną zdrową polską żywność, miody oraz rękodzieło ludowe. Wszystkiego tego można było doświadczyć podczas jarmarku, który zawsze towarzyszy Ełkowisku, na którym tradycyjnie można było skosztować rozpływające się w ustach, przepyszne i bardzo zdrowe potrawy nie tylko z dziczyzny, ale także innej tradycyjnej kuchni polskiej. Było można wziąć udział w licznych konkursach sprawnościowych i obejrzeć niezwykle ciekawe wystawy – krótko mówiąc znaleźć coś dla siebie. Wszystko to w rytmie doskonałej muzyki.

Nie zabrakło też atrakcji edukacyjnych dla dzieci – choć to często nie dzieci, a dorosłych trzeba uczyć czym jest miłość do przyrody, fascynacja światem zwierząt i roślin, tego, czym po prostu jest łowiectwo.

Wydarzenie zorganizowało osiem kół łowieckich z powiatu ełckiego. Są to „Ryś” Ełk, „Jedynka” Ełk, „Oręż” Ełk, „Orla Jucha” Ełk, „Ponowa” Ełk, „Cietrzew” Prostki, „Łoś” Kalinowo i „Partyzant” Warszawa.