Rekolekcje wielkopostne KSM

W marcowy weekend 15-17.03.2019 młodzież z całej diecezji po raz kolejny spotkała się w Chełchach, aby przeżyć rekolekcje i tym samym przygotować się do świąt Wielkiej Nocy. Tegoroczne spotkanie poprowadził ks. Rafał Hrynko – Asystent oddziału KSM przy par. NMP Matki Kościoła w Gołdapi. Tematem przewodnim była walka z cierpieniem. Rekolekcje to przede wszystkim spotkanie z Bogiem w drugim człowieku. Młodzi z różnych stron diecezji przyjechali w tym samym celu, z takimi samymi wartościami i pragnieniem, jakim jest Niebo. Jednak każdy z nas, młodych, zmaga się z jakimiś trudnościami. Niejednokrotnie małe, codzienne problemy potrafią dobić. Jednakże można je przezwyciężyć. Tylko jak? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Drogą Krzyżową i Eucharystią, aby przypomnieć sobie Mękę Pańską i przylgnąć do cierpiącego Chrystusa. Uświadomiliśmy sobie na nowo, że Jezus umarł za nas na krzyżu, a my nieustannie Go ranimy. Oceniamy drugiego człowieka po pozorach, wyciągamy wnioski, które często sprzeczne są z tym, co on nosi w swoim sercu. Kolejne punkty programu: konferencja, medytacja, spotkania w grupach pokazały, że naszym głównym zadaniem jest odkrywanie sensu cierpienia w świetle śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Bez cierpienia nie można osiągnąć szczęścia. Jednak, żeby je przetrwać, musimy spojrzeć na naszego Mistrza, na Jezusa niosącego ciężar naszych grzechów i słabości. To od Niego mamy nauczyć się dźwigać nasz własny krzyż.

Praca w grupach na podstawie fragmentów z Księgi Izajasza uświadomiła nam, jak bardzo cierpiał Jezus. Nikt nie zapytał Go, czy po ludzku jest gotowy, by ponieść okrutną śmierć na krzyżu. Jednakże zrobił to, bo bardzo nas kochał. Dzięki medytacji zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak bardzo jesteśmy grzeszni i niedoskonali. W ten sposób też przygotowaliśmy się do sakramentu pokuty. Uczestnicy mięli możliwość przystąpienia do spowiedzi i pojednania się z Bogiem. Następnie udaliśmy się do kaplicy na nabożeństwo pokutne. Tuż po nim była adoracja – spotkanie twarzą w twarz z Jezusem. Wsłuchując się w słowa z „Dzienniczka św. Faustyny” i patrząc na Najświętszy Sakrament mogliśmy przylgnąć do Jezusa, przytulić się do Jego serca, opowiedzieć mu o swoich cierpieniach i czerpać siły do walki z nimi. Na rekolekcjach nie zabrakło również „muzycznych”. Był to czas uwielbienia Boga śpiewem. Oddawaliśmy Jemu chwałę, a On był pośród nas.

Rekolekcje to piękny czas w jedności z Bogiem i ludźmi. Cudownie jest spotkać się z ludźmi, którzy, tak jak ty, dążą do świętości. Którzy mimo swoich słabości i upadków, podnoszą się i walczą dalej. Wspólne rozmowy z rówieśnikami i Księdzem prowadzącym, pokazały nie raz drugie dno problemu i jego rozwiązanie. Wniosek nasuwa się jeden: dobrze być razem! Rekolekcje to również czas przemyśleń i nowych postanowień. Każdy z nas wyniósł coś z tych rekolekcji, znalazł odpowiedź na nartujące pytanie oraz siłę, by zacząć jeszcze raz. Każdemu też z pewnością towarzyszy myśl, że musimy nieustannie wpatrywać się w Jezusa, aby poradzić sobie z naszymi cierpieniami.

Ewelina Cierzniak