Relikwiarz klęcznik z krwią i piuską św. Jana Pawła II w ełckiej katedrze

Diecezjalne Sanktuarium MB Fatimskiej w Ełku wzbogaciło się o nowy relikwiarz św. Jana Pawła II, który ma kształt klęcznika.

Wykonany wg. specjalnego projektu artysty rzeźbiarza pana profesora Wincentego Kućmy relikwiarz ma formę klęcznika wykutego w kamieniu z ornamentem stuły z papieskim herbem. W klęczniku umieszczone zostały relikwie krwi, które od kilku lat są już w katedrze, a także piuska używana przez świętego Papieża. Widać także wiele szczegółów, m.in. wyżłobienia, przez które artysta chciał pokazać jak wielkim mężem modlitwy był Jan Paweł II. Relikwiarz został umieszczony w kaplicy św. Jana Pawła II, w kościele św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku.

„Ten relikwiarz zaprasza nas do modlitwy i adoracji. Jan Paweł II  dzisiaj w sposób szczególny zaprasza nas, abyśmy ze swoimi problemami przychodzili do Domu Bożego. Wykonany z szarego marmuru kararyjskiego i ozdobiony wyrzeźbioną stułą z herbem papieskim. Charakterystyczne wyżłobienia w miejscu na kolana przypominają o tym, że święty papież był człowiekiem zatopionym w modlitwie i zapraszają do wejścia w świat modlitwy przed nieustannie wystawionym w tej kaplicy Najświętszym Sakramentem. Klęcznik nie jest wygładzonym i wyszlifowanym kamieniem, ale przypomina poprzez charakterystyczne rysy raczej skałę wysmaganą wiatrem, tak jakby sam był już wysmagany żarem i wichrem modlitwy. Takie było właśnie serce Papieża Polaka, który pragnął by w klęczniku przynosić mu różne intencje ludzi. On to wszystko ogarniał swoim sercem i jego modlitwa na pewno trwa dalej” – mówił ks. dr Marek Bednarki, proboszcz parafii katedralnej.

Poświęcenia relikwiarza, w wigilie uroczystości narodzenia NMP, dokonał bp Jerzy Mazur, Biskup Ełcki, podczas Mszy św. w pierwszą sobotę miesiąca. Jak podkreślił biskup Mazur, Jan Paweł II pozostawił po sobie świadectwo człowieka, który żarliwie głosił Ewangelię, służył Kościołowi i bliźniemu. Zaznaczył, że Jan Paweł II był człowiekiem modlitwy, oddanym Maryi i zanurzonym całkowicie w Bogu.

„Niech zawsze woła nas i wzywa Jan Paweł II do modlitwy różańcowej, bo jest to skarb, który powinniśmy odkrywać. Papieżem, który został wybrany aby poświęcić świat Niepokalanemu Sercu Maryi był Jan Paweł II, Papież Fatimski, Papież Zawierzenia.  To on zawierzył 25 marca 1984 r. w obecności i łączności ze wszystkimi biskupami świata cały świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Św. Jan Paweł II często prosił rodziców, aby odmawiali ze swoimi dziećmi razem różaniec i trwali na modlitwie, gdyż Rodzina zjednoczona na modlitwie, zjednoczona pozostanie” – tłumaczył biskup.

Jan Paweł II zawsze pragnął być blisko ludzi. Nowy relikwiarz, znajdujący się obecnie w  kaplicy św. Jana Pawła II ełckiej katedrze, wychodzi naprzeciw jego oczekiwaniom i jest dostępny dla wszystkich, którzy go kochają i czczą.

Relikwiarz w kształcie klęcznika jest nawiązaniem do pielgrzymki Ojca Świętego do Ełku 20 lat temu. Ofiarodawcą relikwiarza jest ks. Biskup Jerzy Mazur.

rr