Relikwie bł. Carlo Acutisa w katedrze ełckiej

„Świadectwo wiary bł. Carlo Acutisa wzbudzało w rówieśnikach i innych osobach pragnienie zmiany życia i zbliżenia się do Boga” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas Mszy św. z wprowadzeniem relikwii w katedrze ełckiej.

We wtorek 23 lutego 2021 r. odbyła się uroczystość instalacji relikwii bł. Carlo Acutisa w par. pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Ełku. Mszy św. z udziałem duszpasterzy młodzieży oraz przedstawicielami grup i wspólnot formujących osoby młode, przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W słowie skierowanym przede wszystkim do zgromadzonej młodzieży bp Mazur wskazywał, że bł. Carlo Acutis już jako młody chłopiec nakreślił sobie plan na życie: „Być zawsze blisko Chrystusa – to jest mój plan na życie”. „Jego motto życiowe brzmiało: „Nie ja, ale Bóg”.

Rodzina bł. Carlo towarzyszyła jego wzrastaniu w świętości. Jak przypomniał biskup: „Mama Carlo mówiła: „Zadziwiały mnie dylematy mojego dziecka. Pytał np. dlaczego stadiony są pełne ludzi, a kościoły pustoszeją. Potrafił mnie ofuknąć, gdy kupowałam zbyt drogie rzeczy, mówiąc, że woli raczej wesprzeć bezdomnych, z którymi się przyjaźnił”. Natomiast tata z precyzją wyliczał, że „syn miał silny charakter, koledzy cenili go, bo umiał bronić swych przekonań, a nie był przy tym świętoszkowaty.”

Biskup wyjaśniał jak ważne jest świadectwo wiary ludzi młodych. „W dzisiejszym świecie potrzebujemy takich świadków, by nie dać się manipulować. Pragnę przywołać na pamięć październikowe dni, kiedy tylu młodych ludzi dało się zmanipulować trzymając papendekle z napisami wzywającymi do zabijania nienarodzonych dzieci, z wulgarnymi wyzwiskami i błyskawicą, nawoływaniem do profanacji  i przerywania nabożeństw w kościołach. Stało się wtedy wielkie zło. Uczestnicy strajków dopuścili się wielkiej przewiny. Odrzucili Boga, Jego miłość” – wołał biskup.

Pasterz diecezji przypomniał uczestnikom liturgii, że błogosławiony młodzieniec był wielkim czcicielem Matki Bożej. „Codziennie odmawiał różaniec. Żartował, że modlitwa różańcowa to najbardziej romantyczne spotkanie, jakie codziennie odbywa. Kilkakrotnie poświęcił się Maryi, aby odnowić swoją miłość do Niej i błagać o jej opiekę.”

Biskup diecezji zwrócił też uwagę na wymiar misyjny życia bł. Carlo: „Miał nadzwyczajną zdolność przekazywania wartości, w które wierzył i pomagał ludziom w odkrywaniu, iż Bóg jest blisko nas i że życie z Nim jest czymś pięknym. Pragnął, aby pociągnąć do Jezusa jak najwięcej ludzi, stając się głosicielem Ewangelii przede wszystkim dzięki przykładowi swego życia”.

Na zakończenie liturgii bp Jerzy Mazur życzył młodzieży: „Obyście mogli kiedyś powtarzać słowa, które bł. Carlo wypowiedział: „Nie zmarnowałem ani minuty życia na rzeczy, które nie podobałyby się Bogu”.

Inicjatorem sprowadzenia relikwii bł. Carlo Acutisa do diecezji ełckiej był ks. Adrian Sadowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. „Zafascynował mnie swoją historią. Dlatego też zrodził się pomysł, żeby nie tylko mówić o nim, ale realnie go dać młodzieży diecezji ełckiej. Prosto z Watykanu przybyły do naszej diecezji relikwie bł. Carlo Acutisa I stopnia” – wyjaśniał duszpasterz młodzieży.

„W okolicznościach dzisiejszego świata, wielu młodych stawia pytanie o wiarę i Kościół. Wielu twierdzi „Bóg tak, a Kościół jako instytucja nie”, a niektórzy wątpią w wieczność. Trudno jest czasem im zrozumieć, że Kościół „jest szpitalem dla grzeszników” i tylko w nim można spotkać żywego Boga w sakramentalnym działaniu. Bł. Carlo właśnie to nam uświadamia. W dzisiejszej rzeczywistości, gdy z powodu pandemii codzienność ludzi młodych przeniosła się do Internetu, Kościół daje nam błogosławionego, który używał tego środka do ewangelizacji” – podkreślał ks. Sadowski.

Biskup wyraził wdzięczność wszystkim, którzy włączyli się w uświetnienie uroczystości wprowadzenia relikwii bł. Carlo Akutisa. Po Eucharystii młodzież trwała na adoracji Najświętszego Sakramentu, która poprowadził ks. Adrian Sadowski przy towarzyszeniu muzycznej grupy prowadzonej przez ks. Piotra Paliwody, wikariusza parafii katedralnej.

Relikwie bł. Carlo Acutisa będą udostępniane parafiom diecezji ełckiej tak, aby przy zachowaniu wszelkich przepisów bezpieczeństwa, szczególnie młodzież mogła z nim się spotkać. Diecezja ełcka jest już trzecim miejscem, gdzie szerzy się kult bł. Carlo. Jego relikwie również są w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu oraz w parafii pw. św. Hieronima, w Starej Miłosnej.

Carlo Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie w rodzinie Andrea i Antonia. Jednym z jego przodków był polski ziemianin i dyplomata, Jan Perłowski (1872–1942). Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, miał 5 miesięcy. W wieku 12 lat, rozpoczął praktykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Jest autorem jednych z pierwszych stron internetowych o cudach eucharystycznych i o świętych katolickich. Uczył się grać na saksofonie. Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę. 12 października 2006 zmarł, ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu. W październiku 2020 r. w Asyżu odbyła się beatyfikacja Carlo Acutisa.

mr