Rutka Tartak – Parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski

Rys historyczny: Do 1918 r. Rutka Tartak i pobliskie wsie należały do par. Lubowo. Po pierwszej wojnie granica polsko – litewska podzieliła par. Lubowo. Dla części pozostałej po stronie polskiej Bp R. Jałbrzykowski 15. 11. 1925 r. erygował par. w Rutce Tartak. Kościół został zbudowany staraniem Ks. prob. S, Wasilewskiego i Ks. K. Chrzanowskiego a także wiernych. 15 maja 1977 r. Ks. Bp M. Sasinowski poświęcił kamień węgielny pod nową świątynie, a 1 czerwca 1980 r. ją konsekrował. Kościół jest zbudowany z cegły w kształcie arki i pokryty blachą o wymiarach: dł.-25 m, szer.-15 m, wys. do sklepienia 9 m. W latach 1994-98 przeszedł gruntowny remont. Natomiast w 2007 r. zmodernizowano wieże kościoła, która wynosi obecnie 26,6 m.

Wyposażenie: posiada cztery ołtarze. Główny z obrazem M. B. Częstochowskiej, ołtarz boczny Sw. Ap. Piotra i Pawła, oraz Miłosierdzia Bożego i ołtarz soborowy. Ołtarze boczne zostały przeniesione ze starego kościoła. Ołtarz główny i soborowy są nowe z drewna dębowego. We wszystkich oknach witraże. Wokół ścian boazeria z ławkami oraz ławki modrzewiowe w nawie gł. i w kaplicy Sw. Ap . Piotra i Pawła. 6 okien i 5 żyrandoli dobrze oświetlają wnętrze świątyni. Stacje Drogi Krzyżowej wykonane techniką malowania na tynku (graffiti).

Msze Święte: dni powszednie: 7.30 (w maju i październiku 17.00), niedziele: 9.00, 12.00, święta zniesione: 9.00, 17.00

Grupy parafialne: Par. Zespół Caritas, Akcja Katolicka, ministranci, bielanki, Róże żywego różanca, scholka i chór.

Odpusty: MB Miłosierdzia – 16 listopada, Przemienienia Pańskiego – 6 sierpnia

Księgi parafialne: od 1925 r., kronika parafialna od 1975 r.

Plebania: murowana, zbudowana staraniem Ks. prob. Stanisława Kukowskiego i parafian w latach 2001-2004 o wymiarach 13 na 14 i z poddaszem -445 m pow. użytkowej. Pokryta blachodachówką i ocieplona styropianem

Cmentarz: parafialny oddalony ok. 800 m od kościoła, o pow. 1,5 ha. Są na nim wytyczone alejki. Ogrodzony jest siatką na betonowym fundamencie

Do parafii należą miejscowości: Baranowo, Folusz, Kadaryszki, Pobondzie, Poszeszupie, Poszeszupie Folwark ,Potopy ,Rowele ,Rutka Tartak, Sikorowizna, Smolnica, Trzcianka, Wierzbiszki

Z parafii pochodzą: Ks. Robert Furman, S. Scholastyka Barwicka OSB, S. Bernardetta Barwicka OSB, S. Anna Raczyło CR, S. Joela Raczyło CR

Wyposażenie kościoła: Kościół murowany z cegły pełnej o fundamencie kamiennym. Świątynia posiada trzy nawy z prezbiterium zakończonym poligonalną absydą. W prezbiterium, nad tabernakulum znajduje się duży krzyż. Ołtarz soborowy wykonany jest z drewna, z artystycznymi okuciami metalowymi. Po stronie lewej ołtarza znajduje się wnęka z obrazem Jana Chrzciciela, natomiast po prawej stronie wisi obraz MB Częstochowskiej, zwanej MB Krechowiecką.

Adres:

Suwalska 2