Sejny: Biskup Mazur zawierzył Ojczyznę Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski

„Kiedy zawierzymy naszą Ojczyznę Bogu i oddamy się w opiekę Maryi to dobro, roztropność i mądrość zwyciężą” – powiedział ks. biskup Jerzy Mazur w Niedzielę Dobrego Pasterza, podczas Mszy św. w Bazylice pw. Nawiedzenia NMP w Sejnach. Biskup ełcki dokonał Aktu Zawierzenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Poświęcił także kilka tysięcy różańców, zebranych w ramach akcji „Różaniec dla więźnia”.

W homilii biskup ełcki wskazywał, że w dzisiejszym świecie Jezus nas potrzebuje, „aby ukazywać drogę do owczarni zagubionym owcom, bo pragnie naszego zbawienia”.

„Przyjmując Chrystusa w Eucharystii trwamy w Bogu a Bóg trwa w nas. Czyli trwamy w Miłości, bo Bóg jest Miłością. Żyjąc taką miłością, będziemy brać codzienny Krzyż i będziemy naśladować Jezusa mając świadomość, że On jest z nami jako Dobry Pasterz” – tłumaczył ordynariusz diecezji ełckiej.

Przypominając postać św. Piotra świadka Chrystusa Zmartwychwstałego, biskup stwierdził, że to chrześcijanie w chwili trwogi mają dać świadectwo odwagi w cierpieniu, czy jak dziś w okresie pandemii koronawirusa. „Jesteśmy powołani do tego, by nieść Chrystusową miłość, wszędzie tam, gdzie pozostała beznadzieja, cierpienie i śmierć. Pomagajmy tym, którzy w tym ostatnim czasie zagubili się, żyją w strachu, lęku, którzy tracą wiarę, spotkać się z Jezusem Chrystusem Dobrym Pasterzem Wspomagajmy siebie nawzajem” – zachęcał.

Bp Mazur przywołując postacie św. Jana Pawła II, kard. August Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego – wielkich czcicieli i orędowników Maryi, nawoływał do większego umiłowania Ojczyzny i zawierzenia Maryi, gdyż „Ona jest naszą Matką i Królową”. „Ojczyzna jest zadaniem dla człowieka. Umiłujmy ten dar i niech Ojczyzna będzie naszą matką. Kiedy zawierzymy naszą Ojczyznę Bogu i oddamy się w opiekę Maryi to dobro, roztropność i mądrość zwyciężą” – tłumaczył hierarcha.

W duchowej łączności z Jasną Górą, bp Jerzy Mazur dokonał Aktu Zawierzenia naszej Ojczyzny Najświętszemu  Sercu Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Obecnie Polska zmaga się z pandemią koronawirusa. Grozi nam też największa susza od lat. W akcie zawierzenia czytamy miedzy innymi: „Wraz z Maryją, Bogurodzicą Dziewicą, Królową Polski i Świętymi Patronami błagamy o ratunek dla naszej Ojczyzny w jej dzisiejszym trudnym doświadczeniu”. Kapłani diecezji ełckiej, w kościołach parafialnych i kaplicach dokonają także tego aktu  zawierzenia. „Zawierzajmy wszystkie nasze radości i cierpienia, wszystko czym jesteśmy i co posiadamy, całą naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” – mówił ordynariusz diecezji ełckiej.

W miesiącu maju, który jest szczególnie poświęcony Matce Bożej i do czego również wzywa wiernych całego Kościoła Papież Franciszek, bp Mazur zachęca do modlitwy Litanią Loretańską oraz do odmawiania różańca w „intencjach wypraszania za pośrednictwem Maryi naszej Matki i Królowej, oddalenia pandemii koronawirusa, o łaskę uzdrowienia dla wszystkich chorych oraz o Boże błogosławieństwo dla wszystkich, którzy się o nich troszczą”. Pasterz diecezji ełckiej wzywa także do modlitwy za tych, którzy w tym czasie stracili życie, zdrowie, poczucie sensu i bezpieczeństwa a nawet wiary.

W czasie Mszy św.  bp Jerzy Mazur poświęcił kilka tysięcy różańców zebranych w ramach akcji „Różaniec dla więźnia”, którą zorganizował ks. Szymon Wysocki, kapelan Aresztu Śledczego w Suwałkach. Inicjatywa, która trwała od października 2019 r. była odpowiedzią na liczne prośby osadzonych, którzy pragnęli mieć własny różaniec. Różańce zostaną przekazane więźniom w Suwałkach i w całym Inspektoracie Białostockim.

„Odmawiajcie różaniec, który przenosi nas do serca Ewangelii, do Jezusa, który jest źródłem nadziei, do Jezusa, który jest pokojem, który jest Dobrym Pasterzem” – zachęcał biskup i prosił o modlitwę za więźniów, o nawrócenie i umocnienie wiary, aby stawali się gorliwymi świadkami Chrystusa i uwierzyli, że Jezus jako Dobry Pasterz idzie za każdym po ścieżkach wiary i w doświadczeniu ciemności.

Kaznodzieja zwrócił się z prośbą do wiernych o modlitwę o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a także za papieża, biskupów, kapłanów, diakonów i seminarzystów „byśmy w mocy Ducha Świętego naśladowali Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza”.

W Niedzielą Dobrego Pasterza, Kościół obchodzi 57. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. W Polsce rozpoczyna on Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który będzie przebiegał pod hasłem „Wielka Tajemnica Wiary”. Światowy Dzień Modlitw o Powołania ustanowił w 1964 roku bł. papież Paweł VI. Ustanowienie święta w okresie wielkanocnym było odpowiedzią papieża na pogłębiający się wówczas kryzys w Kościele, którego jednym z przejawów był spadek powołań męskich i żeńskich.

rr

zdjęcia ks. Krzysztof Kaszuba