Spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Niesłyszących Diecezji Ełckiej

„Wśród codziennego zgiełku, głos się nie rozchodzi”

Spotkanie opłatkowe Duszpasterstwa Niesłyszących Diecezji Ełckiej

W sobotę 13.01.2018 r. w Ełku, miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Otóż do naszego przyjaznego miasta przybyły Osoby niesłyszące, z terenu całej diecezji ełckiej oraz goście z terenów diecezji białostockiej i łomżyńskiej. Celem przyjazdu było wspólne przeżycie dnia odwołującego się w treści i atmosferze do Świąt Bożego Narodzenia. Przybyło aż 150 osób niesłyszących i słabosłyszących, z takich miejscowości jak: Biała Piska, Białystok, Czyżew, Ełk, Giżycko, Gołdap, Łomża, Nowa Wieś Ełcka, Olecko, Pisz, Sejny, Suwałki i Zambrów.

Uczestnicy spotkania zostali najpierw zaproszeni do domu biskupiego, gdzie otrzymali błogosławieństwo, obrazki, a dzieci słodycze z rąk ks. Biskupa Jerzego Mazura. Następnie uczestnicy spotkania udali się do młodej i gościnnej parafii p.w.: św. Jana Pawła II w Ełku,  gdzie osoby niesłyszące zostały ciepło przyjęte przez ks. Proboszcza dr Tadeusza Białousa i jego niezastąpionych współpracowników z Katolickiego Przedszkola „U Lolka”. Tam też odbyło się całe spotkanie. Od godziny 10 głusi korzystali z sakramentu spowiedzi świętej w języku migowym. Następnie wspólnie z zaproszonymi gośćmi, wśród których swoją obecnością ucieszył osoby niesłyszące prezydent miasta Ełku, pan Tomasz Andrukiewicz, wspólnie przełamali się opłatkiem.

Kolejnym bardzo wzruszającym punktem spotkania, była Jasełka Bożonarodzeniowa, pt.: „Broda Heroda, czyli jak Bóg zło w dobro przemieniał”, przygotowana z wielką starannością przez dzieci i młodzież z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dzieci i młodzieży niesłyszącej z Olecka, pod przewodnictwem cierpliwych nauczycieli i wychowawców: s. Bernardyny, pani Elizy, Marty, Iwony oraz pana Andrzeja Makarewicza, głównego pomocnika w organizacji tego spotkania. Wszystko pod bacznym okiem Dyrektora OSW w Olecku pana Artura Sobolewskiego, który także był obecny na spotkaniu. Jasełka miały charakter refleksyjny, skłaniały do zastanowienia nad własnym życiem, postępowaniem, relacją do Boga i ludzi. Nie zabrakło też elementów żartobliwych jak zrzędliwa żona wróbla, czy ryczący osiołek.

Po Jasełkach była Eucharystia, odprawiana w języku migowym i przy użyciu prezentacji multimedialnej. Mszę św. koncelebrowali: ks. Łukasz Kordowski, ks. Wojciech Kondratowicz i ks. Artur Hałucha, przy asyście alumnów WSD w Ełku. W homilii ksiądz homilista nawiązując do przykładu Świętej Rodziny z Nazaretu, wskazał na podobieństwa i aktualność problemów Świętej Rodziny z problemami i rozterkami współczesnych rodzin. Między innymi: brak pomocy, ucieczka za pracą za granicę, rozkaz Heroda przeciwko życiu – prawo wrogie rodzinie. We wnioskach praktycznych wskazał na słowa św. Jana Pawła II: „Rodzina zjednoczona na modlitwie zjednoczoną pozostaje” i wystosował apel do odbiorców homilii: „Dbajcie o wasze rodziny!”

Po Mszy św. podano wykwintny obiad. Panie, które na co dzień pracują z głośnymi i żywymi przedszkolakami, były zaskoczone, że w 5 salach je obiad 150 osób, a one „słyszą ciszę”, „jakby makiem zasiał”. Było to dla nich miłym zaskoczeniem.

Kulminacją spotkania, oczywiście w oczach tych najmłodszych uczestników spotkania, był św. Mikołaj, w którego rolę wcielił się i wzorowo zagrał, posługując się kilkoma wyuczonymi przed występem znakami migowymi, pan Tadeusz Olszewski, słyszący mieszkaniec Ełku. Niemałym zdziwieniem kilku maluchów był pusty pokój, do którego po rozdaniu prezentów „Mikołaj” wszedł i zniknął. Mikołaje mają swoje tajemnice znikania jak kominy, balkony, czy okna. Każdy z uczestników otrzymał prezent, te dziecięce składały się aż z 18 elementów, te dla dorosłych wśród słodyczy i owoców zawierały komplet ręczników i ogólnopolski kalendarz niesłyszących poświęcony w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kolejnym i tym razem ostatnim punktem spotkania, było wspólne przebywanie, miganie niedokończone i cieszenie się wzajemną  obecnością oraz plany na przyszłość. Pożegnaniom, radości i uściskom nie było końca…

W imieniu organizatorów spotkania składam serdeczne podziękowania za otwartość, podjęcie wyzwania i gościnność parafii, pw. Świętego Jana Pawła II w Ełku, na czele z księdzem proboszczem Tadeuszem Białousem i pracownikom Przedszkola katolickiego: „U Lolka”. Dziękuję wszystkim uczestnikom spotkania, przybyłym z różnych stron naszej diecezji, a także gościom z diecezji białostockiej i łomżyńskiej. Na koniec serdeczne staropolskie „Bóg zapłać” wszystkim anonimowym Ofiarodawcom, bez których pomocy tak wspaniałe spotkanie jak to nie miałoby miejsca, a gdyby nawet miało nie byłoby na pewno tak radosne.

ks. Artur Hałucha

Diecezjalny Duszpasterz Niesłyszących Diecezji Ełckiej