Studzieniczna: 100 dębów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości

Od posadzenia symbolicznego Dębu Papieskiego, w Studzienicznej, diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym diecezji ełckiej, rozpoczęła się uroczystość posadzenia „100 dębów na 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości”. Organizatorami tego wydarzenia były nadleśnictwa Augustów, Szczebra i Płaska oraz miejscowa parafia pw. MB Szkaplerznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął J.E. ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Przewodniczył on również uroczystej Mszy św. w intencji poległych w walce za niepodległość.

– Dziś przybywamy razem z wami, leśnikami na Eucharystię by dziękować Bogu i Maryi za dar odzyskanej niepodległości, za ludzi mężnych i ofiarnych, którzy się do tego przyczynili (…). Wyrażamy wdzięczność wszystkim leśnikom, którzy byli zaangażowani w odzyskanie niepodległości. Oni byli zawsze ostoją patriotyzmu i sto lat temu chwycili za broń, by pomóc w odzyskaniu niepodległości. Wielkie zasługi mają także w odbudowie naszego suwerennego państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości i po II wojnie światowej. Pragniemy modlić się za wszystkich, a przede wszystkim poległych i zmarłych leśników i z waszych rodzin, aby miłosierny Pan obdarzył ich życiem wiecznym.

Ks. biskup podkreślił rolę wolności wewnętrznej, wiary, modlitwy i ufności w Bożą sprawiedliwość w procesie Odzyskania Niepodległości. – Dzięki tym cechom żołnierze szli za niepodległości ze słowami: Bóg, Honor Ojczyzna. Zawierzyli Bogu, zawierzyli w Bożą Opatrzność i zajaśniała jutrzenka wolności. Zawierzyli Maryi naszej Matce i Królowej. Otrzymaliśmy wolność i naszą miłość do Ojczyzny wyrażamy przez pamięć o tych, którym zawdzięczamy niepodległość. – powiedział.

Nawiązując do sceny ewangelicznej, gdzie Maryja stoi pod krzyżem Syna, ks. biskup uwydatnił rolę Maryi w procesie stawania się człowiekiem, patriotą. – To „stanie” Maryi pod krzyżem było potrzebne nam. Tam pod krzyżem zostaliśmy oddani przez Jezusa Jej jako dzieci. Staliśmy się Jej dziećmi (…). Słowa wypowiedziane przez umierającego Jezusa są testamentem zostawionym ludzkości. Jezus dał nam swoją Matkę, a przez to my staliśmy się jej dziećmi. Maryja przyjęła nas tam pod krzyżem jako swoje dzieci. Maryja jako nasza Matka była ze swoimi dziećmi w tych trudnych chwilach rozbiorów, była z zesłańcami syberyjskimi, była w każdym miejscu, gdzie były Jej dzieci. Ona jako Matka Nadziei prowadziła i prowadzi nas do swojego Syna Jezusa Chrystusa.

Po Mszy św. wszyscy udali się na pobliską polanę w Puszczy Augustowskiej, gdzie zostało posadzonych 100 dębów oraz miało miejsce poświęcenie głazu, który upamiętnia to wydarzenie. W wydarzeniu wzięły udział dzieci z okolicznych szkół.

– To miejsce nie jest przypadkowe. To właśnie na terenie Puszczy Augustowskiej zginęło podczas walk wielu żołnierzy i partyzantów. – powiedział dla Kai Wojciech Szostak, nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów

– Ten „Las Niepodległości”, te dęby dzisiaj posadzone staną się żywymi pomnikami upamiętniającymi Jubileusz 100 lecia odzyskania niepodległości (…). Niech te dęby przypominają przyszłym pokoleniom przeszłość naszej Ojczyzny, tę trudną i tę radosną, niech mówią o teraźniejszości i przyszłości, że trzeba dziś i jutro budować Ojczyznę tak jak budowali nasi pradziadowie na wierze w Boga, na Ewangelii, na fundamencie prawdy, miłości, przebaczaniu, jedności. Niech przypominają, że bycie leśnikiem to dodatkowo moralny nakaz dorównywania i kontynuowania tego, co uczyniły pokolenia leśników tworząc historię polskich lasów oraz walcząc i broniąc naszej Ojczyzny. – powiedział hierarcha.

Leśnicy diecezji ełckiej i nie tylko obrali sobie Sanktuarium Studzieniczańskie jako miejsce corocznych spotkań. Kontynuują te spotkania od 1999r., kiedy to do Studzienicznej przypłynął św. Jan Paweł II. Spotkania te z biegiem czasu stały się świętem rodzinnym.

ks. kz