Św. Kazimierz w Suwałkach świętuje Jubileusz…

W ramach Duchowego Przygotowania na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w piątek 9 listopada 2018 r., w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach, o godz. 9.00 była odprawiona przez Księdza Wikariusza mgr. Adama Adukowskiego uroczysta Msza święta dziękczynna w intencji Ojczyzny.

Msza została okraszona żywiołowo wygłoszoną homilią przez Proboszcza parafii Ks. prał. mgr. lic. Lecha Łubę, który podkreślił, jak ważna jest w obecnych czasach nasza wspólna troska o Polskę – ponad podziałami, z poszanowaniem tradycji i najważniejszych wartości. Uroczystości kościelne uświetnił szkolny poczet sztandarowy. Oczywistością stała się bezdyskusyjna obecność, w taki dzień, grona uczniów wraz z rodzicami, nauczycieli, Dyrekcji i pracowników ze Szkoły Podstawowej nr 10, a przyszli wszyscy bo chcieli, bo nie wyobrażali sobie inaczej. Na koniec Pani Dyrektor mgr Halina Walendzewicz skierowała ciepłe, serdeczne bo pełne wzruszenia słowa wdzięczności do zgromadzonych i zaprosiła na kolejną część świętowania. Ostatnim akordem w kościele było odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”. Przypomnijmy, iż pieśń ta po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. była dla Polaków równie ważna i popularna, jak Mazurek Dąbrowskiego.

Po Mszy odbył się przemarsz do szkoły. Odbyła się piękna Akademia Okolicznościowa, turniej dla klas VI zorganizowany przez panią Bożenę Pojawę, a o symbolicznej godz. 11.11 odśpiewano Hymn Państwowy.

Wygłoszono słowa uroczystego przemówienia: „Mogiłkami i grobami pisane są polskie dzieje. Na cmentarzach uczyć się można historii Polski, nie tylko z grobowców ludzi wybitnych ale również z grobów prostych ludzi. Historia jest nauczycielką życia i fundamentem teraźniejszości i przyszłości. To ona kształtuje osobowość, a poprzez poznanie przeszłości łatwiej zrozumieć współczesność i planować swoją przyszłość. Józef Piłsudski powiedział: <<Naród, który nie szanuje przeszłości nie jest wart teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości>>”.

Szkoła Podstawowa nr 10 zapamięta ten dzień, to Święto na kolejne 100 lat!

ks. MN

fot. Bogdan Kościuch