„Światło służby” – Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Diecezji Ełckiej

W sobotę, 19 grudnia, w godzinach wieczornych, harcerze z Hufca ZHP w Ełku przekazali Betlejemskie Światło Pokoju na ręce bp. Jerzego Mazura, biskupa ełckiego. Uroczystość rozpoczęła się ogniskiem rozpalonym od Betlejemskiego Światła Pokoju, po czym ten przekazywany z rąk do rąk znak płonącej świecy uroczyście został wprowadzony do katedry ełckiej przez bp. Jerzego Mazura.

Tegorocznej wędrówce Światła przyświeca hasło „Światło służby”. „ Służba jest nieodłącznym elementem harcerstwa. Już wkrótce to światło, które zapłonie na stole wigilijnym, połączy i zjednoczy wszystkich ludzi na całym świecie” – mówił ks. hm Tadeusz Białous zapewniając jednocześnie, że „to hasło wpisuje się w formację harcerską i wypełnianie zadań, których podejmują się drużyny”.

Na zakończenie Eucharystii 12 harcerzy z rąk bp. Jerzego Mazura otrzymało Światło Betlejemskie. W ten symboliczny sposób harcerze – jak 12 apostołów – zostali rozesłani do dzielenia się tym znakiem pokoju w całej diecezji.

Betlejemski Ogień płonie w naszych domach już od 30 lat. Co roku płomień odpalany jest przez austriackich skautów w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, a następnie pokonuje kilka tysięcy kilometrów, aby znaleźć się w Polsce i zapłonąć na wigilijnych stołach. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

rr

fot.Szczep Pokolenie JP II