SZAFa JP2 – Szlakowa Akademia Familijna w Ełku

SZAFa JP2 – SZLAKOWA AKADEMIA FAMILIJNA JP2, to pierwsza w Polsce inicjatywa na Szlakach Papieskich dedykowana Rodzinom, grupom znajomych, turystom wypoczywającym na terenie Diecezji Ełckiej w roku jubileuszowym pobytu na tej ziemi św. Jana Pawła II. Inicjatorem Szlakowej Akademii Familijnej jest Centrum Oświatowo Dydaktyczne.

„W XX rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w naszej diecezji chcemy w sposób wymierny i żywy uczcić pamięć obecności Świętego w tym miejscu, które tak bardzo ukochał, i któremu tak wiele zawdzięczał, o czym wspominał w homilii wygłoszonej w Ełku 8 czerwca 1999 r.” – mówi KAI s. Blanka Szymańska OSB, dyrektor Centrum Oświatowo Dydaktycznego Diecezji Ełckiej.

Tym razem, z okazji XX rocznicy wizyty św. Jana Pawła II, SZAFa JP2 została otwarta w Mieście Papieskim Ełk.  W ramach SZAFy JP2, w sobotę, 18 maja 2019 r. odbyła się Gra Miejska „Ełk – Miasto na Szlaku Papieskim” oraz warsztaty „Papież Pielgrzym – Papież Turysta i Jego wartości”. Z kolei w niedzielnie popołudnie odbyła się część warsztatowa.

Gra Miejska rozpoczęła się wspólną modlitwą i odprawą w Centrum Oświatowo Dydaktycznym w Ełku, po czym drużyny zostały włączane do gry co 5 min. Mimo ulewnego deszczu niemal 30 osób działało w grze na różnych frontach: jedni szli, inni zbierali zaszyfrowane zadania, a jeszcze inni szykowali ognisko i warsztaty. „Po drodze udało się spotkać ciekawych ludzi, wysłuchać niezwykłych opowieści, zrobić zdjęcia, aby ostatecznie dotrzeć na ognisko i uczestniczyć w bardzo ciekawych warsztatach. Wspaniałe wydarzenie!” – mówią  harcerze ze Szczepu Pokolenie JP2, którzy uczestniczyli w miejskich zmaganiach.

W niedzielne popołudnie, 19 maja 2019 r., w ramach „Kawiarenki Małżeńskiej”, uczestnicy oprócz degustacji kawy z duszą i ciasta z sercem mieli okazję poznać tajniki „Twórczych Konfliktów”. Natomiast na kolejnym warsztacie „Sztuka Bycia Liderem” panie miały możliwość poznania zasad zarządzania samą sobą, swoim domem, relacjami, załogą i sytuacjami, w jakich się znajdą. „Ta wiedza teoretyczna i warsztatowa, będzie dla mnie przydatna w konfrontacji z życiowymi sytuacjami” – mówi dla KAI p. Monika, uczestniczka warsztatów.

Warsztat poprowadziły pani Katarzyna Zając, KUL Lublin i s. dr Blanka Szymańska OSB, dyrektor COD.

„Dzięki Przedszkolu „U Lolka” mogliśmy zrealizować warsztaty papieskie! Dziękujemy bardzo – Siostrom Benedyktynkom i  ks. T. Białołusowi proboszczowi parafii św. Jana Pawła II w Ełku, drużynowym z Drużyny Nieprzetartego Szlaku oraz nauczycielom ze szkoły przy Tęczowym Domu – za pomoc i obecność wraz podopiecznymi, państu Zuzannie i Franciszkowi Hołubowicz za ich mentorską obecność i serdeczną atmosferę w czasie trwania Kawiarenki Małżeńskiej i warsztatów małżeńskich” – mówi s. dr Blanka Szymańska OSB, dyrektor COD.

Inicjatywę w ramach projektu małych grantów: SZAFA JP2 wsparł Urzędu Miasta Ełk.