Ełk: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji ełckiej (zapowiedź)

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w diecezji ełckiej od lat ma już stałą formułę. Każdego dnia począwszy od 19 do 25 stycznia 2019 r. będą odbywały się nabożeństwa ekumeniczne oraz debaty z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich. Centralne nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchownych i wiernych Kościołów chrześcijańskich, odbędzie się w niedzielę, 27 stycznia w katedrze ełckiej.

W diecezji ełckiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest wyjątkowym czasem, w którym wierni różnych wyznań będą spotykali się na nabożeństwach ekumenicznych oraz koncertach w duchu jedności. Każdy z tych dni będzie towarzyszyła konkretna myśl przewodnia.

Msza święta w intencji zjednoczenia chrześcijan, odbędzie się w Ełku, w niedzielę, 27 stycznia. Eucharystii w katedrze ełckiej z udziałem duchownych i wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła greckokatolickiego, Cerkwi prawosławnej, Kościoła ewangelicko-metodystycznego, przewodniczyć będzie ks. dr Paweł Makarewicz, wiceoficjał Sądu Biskupiego Diecezji Ełckiej.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan organizowany jest co roku od 1908 r. między 18 a 25 stycznia. W niektórych miejscach czas wydarzeń ekumenicznych wydłuża się do kilku tygodni. Tradycyjnie podczas nabożeństw w kościołach różnych wyznań ma miejsce gościnna wymiana kaznodziei. Hasło tegorocznego Tygodnia „Dąż do sprawiedliwości” zaczerpnięte jest z Księgi Powtórzonego Prawa” (Pwt 16,18-20).

W piątek, 19 stycznia, w Cerkwi prawosławnej zostanie odprawiona Liturgia Jordanu, a 27 stycznia o godzinie 18.00, zaplanowano Nabożeństwo Ekumeniczne w Zborze ewangelicko-metodystycznym. Nabożeństwa ekumeniczne z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędą się także w Mikołajkach, Piszu, Rynie, Giżycku i Suwałkach.

Tydzień stanowi przypomnienie i zachętę do rozbudzenia wrażliwości, poczucia wspólnoty i jedności wiary.

Program Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

18 – 25 stycznia 2019 r.

– 19 I (sob) godz. 9.00 – Liturgia Jordanu w cerkwi prawosławnej pw. św. Ap. Piotra i Pawła

– 19 I (sob) godz. 18.00Koncert Karoliny Cichy i Elżbiety Rojek „Pieśni chwalebne wielu Świątyń” w Miejskiej Bibliotece Publicznej

– 22 I (wt) godz. 18.00 – Nabożeństwo dziękczynno-błagalne w kościele pw. Królowej Apostołów. Modlitwę prowadzą Rodziny Nazaretańskie

– 23 I (śr) godz. 18.30 – Nieszpory Ekumeniczne z udziałem Domowego Kościoła w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

– 25 I (pt) godz. 18.00 – Nabożeństwo ekspiacyjno-przebłagalne do Miłosierdzia Bożego za grzechy podziału, prowadzone przez wspólnotę Neokatechumenatu w Sanktuarium Chrystusa Sługi

– 27 I (niedz) godz. 11.00 – Nabożeństwo Ekumeniczne w zborze ewangelicko-metodystycznym pw. Miłości Bożej

– 27 I (niedz) godz. 18.00 – Msza św. o zjednoczenie  chrześcijan w katedrze pw. św. Wojciecha

Serdecznie zapraszamy do ufnej modlitwy w intencji naszych braci i sióstr z podzielonych ale kroczących ku jedności Kościołów, oraz do udziału w powyższych nabożeństwach ekumenicznych.

Referent ds. ekumenizmu diec. ełckiej ks. Jerzy Fidura, współpraca ks. Marcin Sieńkowski