Udział uczniów z Ełku w projekcie „Poszukiwacze skarbu Jana Pawła II”

Od października uczniowie ZDZ Ełk: LO i Technikum pod opieką n-lki Ewy Cudnoch-Ramotowskiej biorą udział w projekcie organizowanym przez Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej. Celem projektu „Poszukiwacze skarbu Jana Pawła II” jest przybliżanie etosu papieża Polaka jak najszerszemu gronu młodych odbiorców. Dlatego uczestnicy mieli za zadanie przygotować przedsięwzięcie angażujące społeczność swojej szkoły do poznania życia, filozofii, działalności i nauczania Jana Pawła II.

Projekt rozpoczął  się wycieczką w miejsca bliskie Janowi Pawłowi, jakimi są: Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska i oczywiście Kraków. Odwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3, w którym to Jan Paweł był zameldowany do końca swego życia. Miejsce to nazywał swoim domem.

Następnie odbyliśmy trzydniowe warsztaty fotograficzne, malarskie i literackie  w Warszawie. Ich tematem przewodnim była wolność w nauczaniu JP II

W końcu przyszedł czas na działania szkolne. Najpierw został ogłoszony „Tydzień ze św. Janem Pawłem II”, podczas którego wszyscy uczniowie pisali esej do słów Jana Pawła II „Musicie od siebie wymagać, choćby inni od Was nie wymagali”. Słowa te od 15 lat są mottem przewodnim naszej szkoły. Ogłoszony został także konkurs na plakat, ulotkę, prezentację naszego regionu upamiętniające wizyty JP II. W tym czasie odbyły się lekcje pod hasłem „Wkład duchowy JP II w obalenie komunizmu”. Najważniejszym jednak działaniem, zgodnie z tematem przewodnim projektu, było poszukiwanie skarbu JP II. W tym celu przeprowadzono w szkole ankietę pt. Co jest Twoim największym skarbem? I okazało się, że największym skarbem jesteśmy my sami, czyli człowiek sam w sobie jest wielką wartością zgodnie z nauką JP II. Nie zabrakło również wspomnień z pielgrzymki JP II do Ełku , która miała miejsce w 1999 r.  Tydzień zakończył się występem artystycznym, podczas którego recytowano wiersze Karola Wojtyły, chór złożony z uczennic kl. I  wykonał przepiękne pieśni. Nie zabrakło, oczywiście, znanej wszystkim „Barki”.

W duchu przesłania JP II, że człowiek jest najwyższą wartością, uczniowie zorganizowali zbiórkę zabawek, artykułów szkolnych oraz słodyczy na rzecz dzieci z rodzinnych domów dziecka oraz Domu św. Faustyny za pośrednictwem Mikołajkowego Autobusu Radia 5. Ponadto wolontariusze ze szkolnego koła wzięli udział w zbiórce żywności na rzecz Światowego Banku Żywności przy współpracy Monaru ełckiego.

Jesień była szczególnie bogata w laureatów konkursów w Liceum Mundurowym. Podczas zawodów strzeleckich zorganizowanych z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości  w Mrągowie przez Stowarzyszenie Tradycji Wojska Polskiego nasi uczniowie zajęli pierwsze miejsce.

Kolejna rywalizacja miała miejsce w Grajewie i była to „Pętla taktyczna”, czyli marszobieg na 21 km połączony z realizacją zadań wojskowych. Jego organizatorem był Związek Strzelecki „Strzelec” . W nim nasza drużyna zajęła II miejsce.

Kolejny sukces to I miejsce zdobyte na zawodach strzeleckich w kategorii do 18 lat organizowanych przez Związek Strzelecki „Strzelec” w dniu 11.12.2018.

Uczniowie kl. I LO Mundurowego brali udział w szkolnych manewrach nocnych, podczas których ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy, musztrę, sztuki walki wręcz czy budowę broni. Zgrupowanie zakończyło się 20 – kilometrowym marszem w terenie leśnym. Wszystko działo się pod kierunkiem instruktorów naszej szkoły i Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Przed nami, już 18 grudnia 2018 ćwiczenia na symulatorze „Śnieżnik” w Jednostce Szkolenia Wojsk Poligonowym w Bemowie Piskim oraz wizyty w Straży Granicznej w Kużnicy Białostockiej oraz Zakładzie Karnym w Szerokim Borze.