Ulicami Ełku przeszedł marsz milczenia w obronie życia, małżeństwa i rodziny

modlitwy-przeblagalneW oktawie Bożego Narodzenia, 28 grudnia obchodzimy liturgiczne wspomnienie Świętych Młodzianków. Warto przypomnieć, że Młodziankowie, to dzieci betlejemskie (chłopcy do 2 lat) pomordowane na rozkaz króla Heroda, który obawiając się utraty władzy rozkazał zabić wszystkie dzieci w Betlejem poniżej 2 roku życia, licząc, że w ten sposób zamorduje również narodzonego Króla (Dzieciątko Jezus). Dzieci poniosły męczeńską śmierć nieświadomie, ale ich matki były świadome tego wszystkiego co się tam działo, przeżywając ból i tragedię.
marsz-milczeniaW tym dniu od wielu lat ulicami Ełku przechodzi marsz milczenia w obronie życia i rodziny. W tym roku, zorganizowany po raz XXI ełcki marsz rozpoczął się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa modlitwą ekspiacyjną za wszystkie grzechy przeciwko życiu i świętości rodziny. Dziękowano również Bogu za wszystko co uległo zmianie na lepsze, za dzieci uratowane przez podjęcie Duchowej Adopcji, za wszystkich obrońców życia i rodziny, za uratowane małżeństwa i rodziny oraz za budujących cywilizację miłości.

homiliaNastępnie uczestnicy marszu niosąc zapalone lampiony, w milczeniu przeszli  do katedry św. Wojciecha, gdzie została odprawiona  Msza św. pod przewodnictwem bpa Romualda Kamińskiego. „Żyjemy w czasach nieposzanowania życia. Dlatego w tym dniu w całym Kościele Katolickim na całym świecie modlimy się o jego poszanowanie, przepraszamy Boga za wszystko, co było targnięciem się na różny sposób na życie” – mówił we wstępie homilii hierarcha. Podsumowując istotę marszu prelegent stwierdził, że „Ta nasza swoista pielgrzymka, która ma znamiona świadectwa, ma również znamiona głoszenia ewangelii.” Nawiązując do święta Młodzianków pasterz zwrócił szczególną uwagę na ważność i świadomość sprawy, w którą się angażujemy. „Życie to jest Dar Boży.msza-sw Aby wyjść i być owocnymi apostołami w stosunku do innych kiedy będziemy na różny sposób głosić o tym, musimy być wewnętrznie przekonani, że jest to dar wyjątkowy. Jesteśmy powołani do budowania cywilizacji przyszłości. Powiększając to terytorium będziemy uszczuplać
inne terytorium, na którym jest tworzona cywilizacja śmierci.” – nauczał biskup. Hierarcha wskazywał ogromną rolę rodziny. „Bóg uformował rodzinę, bo chciał stworzyć przecudne miejsce dla narodzin i formacji człowieka. I dał wszystko co jest potrzebne rodzinie. Rodzina musi być przede wszystkim nasiąknięta miłością, bo tam gdzie zabraknie miłości nie można spodziewać się dobrych owoców postępowania.” – podkreślał bp Kamiński.

Organizatorami Ełckiego Marszu w Obronie Życia i Rodziny są Ełcka Kuria Diecezjalna, Stowarzyszenie Obrony Życia „Evangelium Vitae” oraz Diakonia Obrony Życia Domowego Kościoła diecezji ełckiej.

Renata Różańska

marsz-w-obronie-zycia-i-rodziny marsz-milczenia