UROCZYSTOŚCI 72. ROCZNICY „MAŁEGO KATYNIA”

W Gibach w niedzielę odbyły się główne uroczystości 72. rocznicy Obławy Augustowskiej – tzw. „małego Katynia”. To największa zbrodnia dokonana przez oddziały NKWD i SMIERSZ na Polakach po II wojnie światowej.

Głównym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana na wzgórzu w Gibach. Eucharystii przewodniczył ks. bp Romuald Kamiński a Słowo Boże wygłosił ks. prał. Zbigniew Bzdak.

„Co roku, zwłaszcza w lipcu, gromadzimy się na Eucharystii ofiarowanej za nich. Przywołujemy ich imiona jakbyśmy chcieli wciąż na nowo przywoływać ich przed Bogiem prosząc, aby Bóg o nich nie zapomniał. I Polska, i Polacy nie wyrzucili ich nigdy ze swojej pamięci, dlatego jesteśmy tutaj. Mówimy o nich mając świadomość, że gdybyśmy zamilkli to te kamienie na gibańskim wzgórzu wołać będą. Dlatego nie wolno zapomnieć, a wręcz trzeba wołać modlitwą, pieśnią, poezją – mówił ks. prał. Zbigniew Bzdak.

Na wzgórze, gdzie stoi pomnik poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej, przybyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, samorządowcy oraz mieszkańcy gminy Giby. List na tę okazję wystosował Prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go prezydencki minister Andrzej Dera.

„W imieniu własnym oraz milionów polskich patriotów składają Państwo hołd tym, których niegdyś skazano na śmierć, na niesławę, a ostatecznie na zapomnienie. Przypominają Państwo zasługi i cierpienia bohaterskich żołnierzy RP pokonanej, lecz nieujarzmionej, Żołnierzy Wyklętych, lecz niezłomnych. Otaczają Państwo czcią i modlitewną pamięcią cywilnych mieszkańców tej ziemi uprowadzonych i pomordowanych przez sowieckiego okupanta i jego kolaborantów. Stają Państwo na straży pamięci o największej zbrodni komunistycznej popełnionej na ziemiach polskich już po zakończeniu II wojny światowej” – wskazał minister.

Premier Beata Szydło w liście do uczestników uroczystości podkreśliła, że naszym obowiązkiem jest wyjaśnienie tej zbrodni do końca. List od Prezes Rady Ministrów odczytał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

„Obława Augustowska to wreszcie bolesna rana w sercach rodzin ofiar, którym przez dekady odmawiano prawa do poszukiwania swych bliskich. Dzisiejsze obchody są jednym ze znaków pamięci o tych wydarzeniach. Stanowią również sposobność, by jeszcze raz podjąć zobowiązanie, że uczynimy wszystko, aby dotrzeć do prawdy i odtworzyć los ofiar – niezłomnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, ale także ludności cywilnej tej ziemi” – napisała Beata Szydło.

12 lipca 1945 r. oddziały NKWD i SMIERSZ rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana była Obławą Augustowską. Według dokumentów ofiar Sowietów mogło być nawet blisko 2 tysiące.

Patronat nad uroczystościami w Gibach objął Prezydent RP Andrzej Duda

ks.kz/ Radio Maryja

fot. Radio 5