Uroczystości Bożego Ciała

Główne uroczystości Bożego Ciała w diecezji ełckiej rozpoczęły się Mszą św. na Placu św. Jana Pawła II, której przewodniczył bp Jerzy Mazur. „Trwajmy w Jezusie. Prośmy Ducha Świętego aby nas umocnił na drodze jedności”- mówił ordynariusz ełcki. Homilię wygłosił goszczący w Ełku kardynał John Ribat, MSC z Papui Nowej Gwinei. Kardynałowi Johnowi Ribat towarzyszył biskup Józef Roszyński, SVD ordynariusz Diecezji Wewak w Papui Nowej Gwinei.

W homilii kardynał Ribat ukazał że Duch Święty działa niezależnie od wszystkiego, a w Papui Nowej Gwinei jest szczególnie odczuwana Jego moc i łaska. Zwracał też uwagę na potrzeby tego młodego Kościoła. „Kiedy przyszli misjonarze, przynieśli dla nas poczucie bezpieczeństwa. Pomogli nam zrozumieć, że w świetle Ewangelii ten Bóg, którego uważaliśmy za Boga, którego trzeba było się bać, jest Bogiem, który kocha, który leczy, który chroni. W Papui jest ponad 800 języków, co powoduje wiele konfliktów. Dzięki misjonarzom ludzie poznali prawdziwego Boga i stali się sobie bliżsi i zapragnęli żyć Jego zasadami. Bóg nas zjednoczył. To zjednoczenie owocuje przez naśladowanie sposobu i nauki Chrystusa w naszym codziennym życiu. W ten sposób zbliżamy się do niego”- mówił kard. Ribat.

„Gromadzimy się tutaj, aby podziękować Bogu za dar Eucharystii, w której On sam jest obecny. Módlmy się za wszystkich, którzy cierpią prześladowania, ponieważ wyznają wiarę w Jezusa. Niech Bóg będzie dla nich źródłem siły, mocy i uzdrowienia” – apelował kardynał z Papui Nowej Gwinei

Ofiary złożone w tym dniu zostały przeznaczone na potrzeby młodego Kościoła w  Papui. W Papui Nowej Gwinei od 2010 roku posługuje misjonarz z diecezji ełckiej ks. Paweł Zajko

Po Mszy św. w procesji Bożego Ciała licznie zgromadzeni wierni przeszli ulicami Ełku, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. W procesji uczestniczył także  kard. John Ribat dając tym samym świadectwo swojej wiary.

Duchowni w krótkich słowach, po czytanych Ewangeliach pogłębiali tajemnicę Eucharystii i przybliżali sens trwania w jedności z Chrystusem. Zachęcali wiernych do odkrywania daru Eucharystii jako znaku miłości Jezusa Chrystusa. Przy drugim ołtarzu, bp Józef Roszyński ukazał jak ważna jest modlitwa za kościół misyjny. Dziękował Kościołowi Polskiemu za misjonarzy. „Młody, żywy Kościół jakim jest Kościół w Papui Nowej Gwinei potrzebuje naszego świadectwa. Świadectwa osób, które wierzą już od wieków”- mówił ordynariusz Diecezji Wewak.

Przy ostatnim ołtarzu, bp Jerzy Mazur zachęcał do modlitwy za duchownych i mieszkańców Papui Nowej Gwinei, a także apelował o jedność.  „Trwajmy w Jezusie. Trwajmy w Bogu przez Chrystusa w Duchu Świętym. Prośmy Ducha Świętego aby nas umocnił na drodze jedności. Tak bardzo jest ona potrzebna w naszych sercach, w naszych sercach, w naszych rodzinach, społeczeństwie, diecezjach i na całym świecie. Ojciec kłamstwa, szatan, robi wszystko, aby jedność rozbić. Jezus daje nam Ducha Świętego, aby nas zjednoczyć, abyśmy byli jedno” – mówił bp. Mazur.

Ołtarz pierwszy przygotowała parafia pw. Ducha Świętego, drugi parafia katedralna pw. św. Wojciecha, trzeci par. pw. bł. Karoliny Kózkówny, czwarty parafia NSJ w Ełku. We wszystkich parafiach diecezji odbyły się procesje ulicami jako wyraz wiary i czci Panu Jezusowi w Najświętszym Sakramencie.

Na zakończenie, bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność wiernym za świadectwo jakie dali poprzez bardzo liczne uczestnictwo w uroczystościach Bożego Ciała: „Jest to znak waszej wiary. Życzę wam aby nadzieja, miłość, wierność i radość, które płyną z Eucharystii na zawsze były w waszych sercach”. Zaprosił także wszystkich na uroczystości związane z Dniem Dziecka. Będzie to już XIII edycja Ogólnopolskiego Festynu z okazji Dnia Dziecka w Ełku. Wspólna Eucharystia będzie sprawowana na Palcu Jana Pawła II o godz. 11.00.  Ordynariusz diecezji ełckiej zachęcił również do świętowania Jubileuszu Sióstr Benedyktynek Misjonarek, które obchodzą 100. Lecie istnienia swojego Zgromadzenia. Uroczystości jubileuszowe potrwają do niedzieli włącznie.

rr